Loeb wygrywa Rajd Monte Carlo. 80. triumf Francuza w WRC

Sébastien Loeb z M-Sportu odniósł swoje ósme zwycięstwo w rozpoczynającym 50. sezon WRC Rajdzie Monte Carlo. Jest to jednocześnie jego 80. wygrana w WRC. 9-krotny rajdowy mistrz świata wykorzystał pech Sébastiena Ogiera z Toyoty, który mając sporą przewagę złapał kapcia na przedostatnim oesie, a także otrzymał karę za falstart do Power Stage i ostatecznie zajął drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął drugi z kierowców M-Sportu – Craig Breen.

Podczas sobotniej części rywalizacji Ogier był w stanie powrócić na prowadzenie, odbierając je Loebowi, dzięki solidnej jeździe po trudnej, oblodzonej nawierzchni. Przed ostatnim dniem rywalizacji przewaga Ogiera nad swoim rodakiem wynosiła 21,1 sekundy. W niedzielę załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 67,26 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Loeb zaliczył pozytywny początek dnia, odnosząc triumf na OS14 La Penne / Collongues 1 (19,37 km), pokonując drugiego na tej próbie Ogiera różnicą 1,1 sekundy i nieznacznie zmniejszając stratę do pierwszego miejsca. Ogier z kolei nadrobił tę stratę z nawiązką na OS15 Briançonnet / Entrevaux 1 (14,26 km), na którym pojechał szybciej od Loeba o 4,6 sekundy. Dodatkowo na tym oesie po pierwsze etapowe zwycięstwo w tym roku sięgnął Hyundai - Thierry Neuville okazał się być najszybszy, wyprzedzając drugiego Ogiera o 1,9 sek. Kolejny pech dotnął z kolei Elfyna Evansa z Toyoty, który doznał przebicia prawej przedniej opony na tej próbie.

Kiedy wydawało się, że Ogier pewnie zmierza po swoje 9. zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo, na OS16, drugim przejeździe La Penne / Collongues, również Ogier złapał kapcia w lewym przodzie i stracił z tego powodu pół minuty. Strata była dla niego o tyle dotkliwa, że ta próba ponownie padła łupem Loeba, który o 3,8 sek. pokonał dobrze spisującego się w tym rajdzie zespołowego kolegę z M-Sportu, Gusa Greensmitha. W ten sposób na jeden odcinek specjalny przed końcem Loeb powrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej rajdu z przewagą 9,5 sekundy nad Ogierem.

Loeb, który w tym rajdzie na prawym fotelu miał Isabelle Galmiche, zachował zimną krew i na drugim przejeździe Briançonnet / Entrevaux, który stanowił również Power Stage, odnosząc swoje ósme zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo. 9-krotny rajdowy mistrz świata, w wieku 47 lat, 10 miesięcy i 27 dni stał się jednocześnie najstarszym kierowcą, który triumfuje w rundzie WRC. Do tej pory na czele tej statystyki znajdował się Björn Waldegård, który dokonał tego w wieku 46 lat, 5 miesięcy i 4 dni podczas Rajdu Safari 1990.

Drugie miejsce zajął Ogier, który zaliczył falstart na początku Power Stage i mimo przejechania najszybciej odcinka, otrzymał karę doliczenia 10 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Breen, dla którego jest to siódmy finisz w TOP3 w WRC.

Czwartą lokatę wywalczył Kalle Rovanperä z Toyoty, piąty był Gus Grensmith z M-Sportu, a czołową szóstkę zamknął najlepszy z reprezentantów Hyundaia, Thierry Neuville.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Kalle Rovanperä (5), Elfyn Evans (4), Thierry Neuville (3), Sébastien Loeb (2) i Sébastien Ogier (1).

W kategorii WRC2 Open po zwycięstwo sięgnął ubiegłoroczny mistrz WRC2, Andreas Mikkelsen, który jednocześnie zajął siódme miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Erik Cais, a trzecią lokatę wywalczył Nikołaj Gryazin.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Szwecji, który jest zaplanowany na 24-27 lutego.

PNrZałogaZespół Rezultat
119

Sébastien Loeb
Isabelle Galmiche
M-Sport Ford WRT3:00:32,8
21

Sébastien Ogier
Benjamin Veillas
Toyota Gazoo Racing WRT+ 10,5
342

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 1:39,8
469

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:16,2
544

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 6:33,4
611

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 7:42,6
720

Andreas Mikkelsen
Torstein Eriksen
Toksport WRT+ 11:33,8
818

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 12:24,7
927

Erik Cais
Petr Těšínský
Yacco ACCR Team+ 12:29,2
1022

Nikołaj Gryazin
Konstantin Aleksandrow
Toksport WRT+ 13:41,3
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1