Toyota potwierdza skład kierowców na przyszły sezon WRC, powrót Lappiego

Toyota potwierdziła swój skład załóg na kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. W nim swój powrót do WRC zaliczy Esapekka Lappi, który będzie współdzielić trzeci samochód z Sébastienem Ogierem.

Japoński producent poinformował, że Elfyn Evans oraz Kalle Rovanperä pozostają pełnoetatowymi kierowcami zespołu w roku, w którym Toyota zadebiutuje ze swoim przygotowanym pod nowe przepisy hybrydowe samochodem GR Yarisem. Do ekipy powróci Lappi, który w minionym Rajdzie Finlandii zaliczył jednorazowy występ i zajął czwarte miejsce.

Od jakiegoś czasu Lappi był typowany do zajęcia miejsca, które zostanie częściowo zwolnione przez Ogiera. Siedmiokrotny rajdowy mistrz świata zdecydował się od przyszłego roku zmniejszyć swoje zaangażowanie w WRC i wystartuje jedynie w wybranych rajdach. Dla Lappiego będzie to powrót do zespołu, w którym startował w 2017 oraz 2018 roku i w którym odniósł swoje jedyne jak dotąd zwycięstwo w Rajdzie Finlandii 2017.

„Bardzo się cieszę, że mamy tak mocną grupę kierowców na sezon 2022 i na ekscytującą nową erę WRC” – powiedział Jari-Matti Latvala, szef zespołu Toyota. „Miło, że Elfyn i Kalle kontynuują współpracę z nami jako kierowcy, którzy mogą walczyć o mistrzostwo. Elfyn jest naprawdę konsekwentnym zawodnikiem, zawsze pomagającym w zdobywaniu punktów do klasyfikacji zespołów, ale jak udowodnił swoim zwycięstwem w Rajdzie Finlandii, jest również absolutnie jednym z najszybszych kierowców i zdecydowanie jednym z pretendentów do zdobycia tytułu. W tym roku widzieliśmy naprawdę świetne występy Kalle. Cały czas się rozwija, a wraz ze zdobywaniem coraz większego doświadczenia może również stać się silnym kandydatem w kontekście mistrzostw”.

„Seb jest wielkim mistrzem i będzie dla nas bardzo cenny w przyszłym sezonie, mimo że nie będzie już celował w tytuł wśród kierowców. Cieszę się również, że mogę ponownie przywitać Esapekkę w zespole. Już wcześniej udowodnił nam, że potrafi wygrywać i myślę, że od tego czasu bardzo się rozwinął. Jego motywacja jest bardzo wysoka, a po powrocie w zeszły weekend pokazał swoją szybkość. Wierzę, że jest idealnym kierowcą, który może dzielić miejsce z Sebem, pomagać nam w mistrzostwach, ale także sam walczyć o zwycięstwa”.

W walce o tegoroczny tytuł rajdowego mistrza świata walczy już tylko dwóch kierowców Toyoty. Ogier jest liderem klasyfikacji z dorobkiem 190. punktów i ma 24 oczka przewagi nad Evansem. Z kolei w zestawieniu zespołów Toyota posiada 441 punktów z przewagą nad Hyundaiem wynoszącą 61 punktów.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Toyota Gazoo Racing

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze