Julien Ingrassia kończy karierę po sezonie 2021 WRC

Pilot rajdowy Sebastiana Ogiera Julien Ingrassia postanowił zakończyć karierę po tegorocznym sezonie WRC.

Francuzki duet rywalizował na rajdowych trasach od 2006 roku, gdzie wspólnie startowali w krajowych mistrzostwach w samochodzie Peugeot 206. W roku 2008 zdominowali klasyfikację JWRC, a w kolejnym sezonie rozpoczęli starty w WRC.

Pierwszą wygraną w mistrzowskiej serii odnieśli w sezonie 2010 w Rajdzie Portugalii w samochodzie Citroëna, powtarzając ten wyczyn jeszcze sześciokrotnie do końca 2011 roku. Po startach w sezonie 2012 w Škodzie Fabii S2000, Ogier i Ingrassia przenieśli się w roku 2013 do Volkswagena WRC dominując w klasyfikacji generalnej cztery lata z rzędu.

Następnie przez kolejne dwa lata w zespole M-Sport w samochodzie Ford Fiesta WRC Francuzi podtrzymali swoją dominację, ustępując z tronu dopiero w sezonie 2019, gdzie zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej prowadząc Citroëna C3 WRC. W sezonie 2020 Ogier i Ingrassia startując w barwach TOYOTA GAZOO Racing WRT powrócili na mistrzowską ścieżkę zdobywając ponownie czempionat w jedynie siedmiu rozegranych rajdach.

W obecnym sezonie francuski duet prowadzi w klasyfikacji generalnej WRC i na dwa rajdy przed końcem sezonu ma szansę na ósmy i ostatni wspólny tytuł: „Ta przygoda zaczęła się prawie 20 lat temu w listopadzie 2002 roku w moim pierwszym rajdem, jako pilot. Zaledwie kilka lat później, w styczniu 2006 roku poznałem Seba i postanowiliśmy połączyć nasze umiejętności i wolę, aby jak najlepiej zrealizować naszą misję” – napisał w swoich mediach społecznościowych Ingrassia. „Cóż to była za podróż od tamtego czasu! Ciężka praca w każdej sekundzie, wiele nieopisanych radości i emocji, tyle osób poznanych na całym świecie. Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy razem z Sebem, a także z całej tej energii i determinacji, którą mieliśmy we wszystkich zespołach, w jakich startowaliśmy oraz z tych wszystkich wyzwań z jakimi musieliśmy się zmierzyć!”.

„Po tych tysiącach stron z notatkami nadszedł czas, abym napisał kilka innych linijek mojego życia i dlatego zdecydowałem się zakończyć karierę po ostatnim rajdzie w tym sezonie”.

Ogier, który od przyszłego roku ograniczy ilość startów w serii WRC rozumie decyzję swojego kolegi podkreślając, jak ważna i często niedoceniana jest wartość pilota rajdowego: „Często wspominamy o walorach kierowców WRC, ale pilot to podstawa, a Julien był kluczową częścią naszego sukcesu” – napisał na swoim profilu Facebookowym Ogier. „Zbudowaliśmy wszystko razem, wspólnie się poprawiliśmy, odkryliśmy WRC i spełniliśmy nasze marzenia. Osiągnęliśmy więcej, niż odważyliśmy się marzyć, zdobywając dotychczas 7 tytuły mistrzów świata! Teraz zostały nam dwa rajdy do zakończenia w dobrym stylu!”.

Rajd Monte Carlo 2022 będzie 169. startem Ogiera w WRC, jednak pierwszym bez Ingrassii u jego boku. Pilotem mistrza świata zostanie Benjamin Veillas, który regularnie jeździ z Ogierem podczas jego testów, a w sezonie 2016 w zespole M-Sport w 2016 roku regularnie pilotował z Ericowi Camilli, z którym do dziś współpracuje.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze