Evans nowym liderem Rajdu Finlandii, pech Rovanpery i Neuville’a

Elfyn Evans objął prowadzenie w sobotniej części rywalizacji w Rajdzie Finlandii, choć nad Ottem Tanakiem ma mniej niż 10 sekund przewagi. Z walki o punkty odpadli z kolei Kalle Rovanperä, a także Thierry Neuville, dla którego jest to koniec szans na zdobycie tegorocznego tytułu rajdowego mistrza świata.

Był to zdecydowanie najdłuższy dzień całego rajdu. Załogi miały do pokonania 9 odcinków specjalnych o łącznej długości 151,95 km. Po piątku na czele zestawienia znajdował się Craig Breen, który miał 2,8 sekundy przewagi nad zespołowym kolegą z Hyundaia, Tänakiem.

Poranna sobotnia pętla należała jednak w pełni do walczącego o tytuł Evansa, który uzyskał najszybszy czas na wszystkich czterech oesach i wyprzedził zarówno Breena, jak i Tänaka, awansując na pozycję lidera. Dzięki świetnej jeździe Walijczyka wypracował on 5,6 sekund przewagi nad Breenem, zaś Tänak miał już 9,7 sek. straty.

Największym wydarzeniem tej pętli był jednak wypadek Kalle Rovanpery na ostatnim oesie tej części zmagań. Startujący w domowym rajdzie Fin miał pewne problemy z dotrzymaniem tempa rywalom na pierwszych trzech odcinkach specjalnych. zaś na OS10 Patajoki w szybkim lewym zakręcie stracił panowanie nad tyłem swojej Toyoty i pojechał szeroko wprost na stertę piachu znajdującą się tuż przed słupem telegraficznym, co spowodowało uszkodzenia z przodu jego samochodu.

Pech dopadł także zespołowego kolegę Rovanpery, Takamoto Katsutę, który z kolei na OS8 Päijälä miał wypadek po zahaczeniu o drzewo i doznaniu uszkodzeń w prawej tylnej części jego samochodu. Japończyk również nie był w stanie kontynuować jazdy.

Startujący gościnnie Esapekka Lappi w prywatnej Toyocie Yaris po porannej pętli zajmował czwarte miejsce, piąty był Neuville, zaś lider mistrzostw Sébastien Ogier nie był w stanie wyrobić w sobie pewności siebie i okupował szóstą lokatę, tracąc do zespołowego kolegi, Evansa, już ponad minutę.

Po południu mocno do pracy zabrał się jednak Tänak, który wygrał trzy pierwsze oesy po serwisie i zbliżył się do Evansa na 7,7 sekundy. Evans odpowiedział etapowym zwycięstwem na przedostatnim odcinku, a na ostatnim, krótkim oesie uzyskał taki sam czas co Estończyk i przed niedzielną częścią rywalizacji ma 9,1 sekundy przewagi.

Breen nie był w stanie sprostać wyzwaniu rzuconemu przez Evansa i Tänaka, a na koniec soboty zajmował trzecie miejsce ze strata 19,5 sekundy względem Evansa. Na czwartej pozycji plasuje się Lappi, który wykorzystał pech Rovanpery z porannej pętli.

Kolejnym pechowcem był z kolei Neuville, który zatrzymał się na przedostatnim sobotnim oesie z uszkodzeniem przodu w swoim Hyundaiu i20 i w ten sposób całkowicie stracił już i tak niewielkie szanse na wywalczenie tegorocznego tytułu. W wyniku tego na piąte miejsce w klasyfikacji rajdu przesunął się Ogier, a za jego plecami ze sporą stratą znajduje się duet kierowców M-Sportu: Gus Greensmith i Adrien Fourmaux.

W klasyfikacji WRC 2 na prowadzeniu pozostał Teemu Suninen, który utrzymał 8,2-sekundową przewagę nad Madsem Østbergiem, zaś na trzecie miejsce awansował Jari Huttunen po tym, jak Nikołaj Gryazin złapał aż dwa kapcie na ostatnim odcinku porannej pętli.

Z kolei w WRC 3 liderem pozostał Emil Lindholm, który powiększył do ponad minuty swoją przewagę nad Mikko Heikkilą, a na trzecie miejsce awansował Eerik Pietarinen.

W niedzielę załogi będą miały do pokonania 4 odcinki specjalne o łącznej długości 45,74 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT1:09:55,8
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 9,1
342

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 19,5
44

Esapekka Lappi
Janne Ferm
RTE-Motorsport+ 44,8
51

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:23,7
644

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 4:16,9
716

Adrien Fourmaux
Alexandre Coria
M-Sport Ford WRT+ 5:31,5
823

Teemu Suninen
Mikko Markkula
Movisport SRL+ 8:21,4
920

Mads Østberg
Torstein Eriksen
TRT World Rally Team+ 8:29,4
1032

Emil Lindholm
Reeta Hämäläinen
Emil Lindholm+ 8:55,8

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze