Kajetanowicz wygrywa w Rajdzie Akropolu w WRC3, dyskwalifikacja Rossela

Polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak finalnie odniosła zwycięstwo w Rajdzie Akropolu w klasie WRC 3 po tym, jak Yohan Rossell został zdyskwalifikowany, gdy okazało się, że waga przedniej ramy pomocniczej w jego Citroënie C3 Rally2 jest cięższa niż przewiduje regulamin techniczny.

Francuz w niedzielę dość pewnie wygrał w WRC3 w Grecji i powiększył przewagę w klasyfikacji w klasie, jednak został zdyskwalifikowany po przesłuchaniu przez sędziów w bazie rajdowej w Lamii. Zgodnie z decyzją, badanie techniczne po rajdzie wykazało, że przednia rama pomocnicza w Citroënie ważyła 12,950 g. Było to przekroczenie dozwolonej wagi, która po uwzględnieniu tolerancji wynosi 12,857.25 g.

Tego typu przewinienie u Rossela pojawiło się już w czerwcowym Rajdzie Sardynii. Wówczas na Citroën Racing nałożono karę 30 tysięcy euro, z czego 15 tysięcy zostało zawieszone, jeśli nie dojdzie do dalszych naruszeń o podobnym charakterze do końca sezonu.

Vincent Ducher, menedżer zespołu, tłumaczył sędziom, że rama pomocnicza wykorzystana w Grecji była dwukrotnie ważona po rundzie we Włoszech, kiedy była nową i niewykorzystywaną częścią, a także znajdowała się w limicie wagowym. Nie potrafił podać odpowiedzi, z jakiego powodu po greckiej rundzie waga tej części była większa. Zespól miał sprawdzić wszystkie ramy pomocnicze po Rajdzie Sardynii, z czego trzy z nich nie były zgodne z regulaminem i zostały odesłane. Rama wykorzystana w Grecji nie została sprawdzona przez zespół i bazowano wyłącznie na pomiarze wagi we Włoszech.

Rossel zapowiedział chęć złożenia apelacji, a sprawa zostanie rozstrzygnięta podczas specjalnego przesłuchania, które będzie miało miejsce w ciągu najbliższych tygodni.

W wyniku dyskwalifikacji Rossela, zwycięstwo odziedziczył Kajetanowicz, dla którego to trzecie zwycięstwo w sezonie w WRC3.

„Z rana przychodzę do Was z zupełnie niespodziewaną dla mnie informacją – wygrywamy Rajd Akropolu 2021!  Decyzją sędziów nasi główni rywale w EKO Acropolis Rally - Yohan Rossel i Alexandre Coria zostali wykluczeni z rajdu. W moim podejściu nic to nie zmienia - nadal robię swoje, a walka trwa. Dobrego tygodnia i raz jeszcze dzięki za Wasz doping” – napisał w poniedziałek z rana Kajetanowicz na swoich profilach społecznościowych.

W klasyfikacji swojej klasy Polak nadal znajduje się na drugim miejscu z dorobkiem 112 punktów, tracąc do Rossela 15 oczek.

Źródło: Z wykorzystaniem wrc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze