WRC przechodzi na 100% zrównoważone paliwo, P1 wyłącznym dostawcą

Światowa Rada Sportów Motorowych potwierdziła, że P1 Racing Fuels będzie wyłącznym dostawcą zrównoważonego paliwa do WRC po podpisaniu trzyletniej umowy, która będzie obowiązywać od 2022 roku.

Od przyszłego sezonu w WRC obowiązywać będą nowe przepisy techniczne dotyczące silników. W najwyższej klasie o nazwie Rally1 hybrydowe jednostki napędowe będą zasilane w pełni zrównoważonym paliwem. Nad rozwojem tej technologii pracował zespół P1 Fuels, który opracował bezkopalne paliwo na bazie węglowodorów z domieszką składników syntetycznych i biopaliw. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zostanie zastosowane w mistrzostwach świata FIA.

Celem wprowadzenia zrównoważonego paliwa jest uzupełnienie wejścia silników hybrydowych do samochodów Rally1, aby zapewnić znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, ale jednocześnie takie same osiągi przy zachowaniu podobnych kosztów względem obecnego paliwa.

Jean Todt, prezydent FIA, powiedział: „FIA jest mocno zaangażowana we wprowadzenie sportów motorowych w przyszłość niskoemisyjną. Wprowadzając zrównoważone paliwo wraz z technologią hybrydową do Rally1, robimy wyraźny krok w kierunku nowej ery Rajdowych Mistrzostw Świata w 2022 roku. Środowisko jest kluczowym filarem ruchu FIA Purpose Driven. Wraz z naszymi partnerami w zakresie energii, będziemy nadal łączyć najlepsze osiągi technologiczne i środowiskowe”.

Martin Popilka, dyrektor generalny P1 Racing Fuels, dodał: „Sporty motorowe są od dawna areną, na które powstają innowacje, które kształtują przyszłość mobilności. Z tego powodu P1 Fuels jest bardzo dumne z wprowadzenia pierwszego w pełni odnawialnego paliwa na odcinki specjalne WRC. Nasza zastrzeżona formuła jest wynikiem czterech lat badań i innowacji, stanowiąc pierwsze tego typu rozwiązanie w świecie wyścigowych technologii, ale także ważny krok w kierunku silników neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla jako część przyszłości zrównoważonej mobilności”.

„Dostarczanie innowacyjnego, zrównoważonego i ekonomicznego paliwa dostępnego na dużą skalę jest ekscytujące nie tylko dla świata sportów motorowych, ale także dla świata motoryzacji. To również obiecujący znak, że przyszłość samochodów pozbawionych emisji dwutlenku węgla jest teraz coraz bliżej rzeczywistości”.

Źródło: wrc.com

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze