Evans najszybszy na shakedownie Rajdu Chorwacji

Elfyn Evans z zespołu Toyota uzyskał najlepszy czas na czwartkowym odcinku testowym przed inauguracyjnym Rajdem Chorwacji jako rundy WRC.

Po pierwszym przejeździe czwartkowego shakedownu na czele tabeli z czasami znajdował się aktualny lider Rajdowych Mistrzostw Świata Kalle Rovanperä z Toyoty, lecz przy drugiej próbie na czoło zestawienia wysunął się jego zespołowy kolega Evans, który następnie podwyższył poprzeczkę na trzecim i ostatnim przejeździe.

Walijczyk, dla którego będzie to pierwszy w pełni asfaltowy rajd w barwach ekipy Toyota Gazoo Racing, przejechał próbę Medvedgrad o długości 4,6 km z czasem 2:45,1. Był on szybszy o 0,7 sekundy od Thierry’ego Neuville’a z Hyundaia Motorsport. Z trzecim rezultatem zameldował się Rovanperä, tracąc do zespołowego kolegi z Toyoty, Evansa, 1.3 sekundy. Jak stwierdził Evans, na shakedownie wielokrotnie zmieniano ustawienia samochodu, aby jak najlepiej dostosować się do warunków.

„Dość trudno jest jeździć w tę i z powrotem [z serwisu], co ogranicza możliwości wykonania rzeczy zdalnie, ale wypróbowaliśmy różne ustawienia i potwierdziliśmy skuteczność pracy wykonanej podczas rajdu testowego” – powiedział Evans w rozmowie z wrc.com.

Ustawienia samochodu mogą okazać się kluczowe na wąskich i krętych asfaltowych podniszczonych trasach, jednak nie zabraknie otwartych sekcji, gdzie będzie liczyć się prędkość.

„Myślę, że są pewne fragmenty rajdu, na których chciałbyś mieć coś na wzór samochodu wyścigowego, który jest bardzo swobodny i bardzo trudny do ustawienia. Są jednak też odcinki, na których szczerze mówiąc potrzebujesz samochodu szutrowego, ponieważ jest tyle kurzu. Ustawienia będą zdecydowanie kompromisem, a wymagany jest pojazd, który jest dość progresywny i pozwala poczuć przyczepność”.

Na czwartej pozycji uplasował się Ott Tänak, zaś aktualny mistrz świata Sébastien Ogier był piąty. Takamoto Katsuta pozwolił Toyocie na umieszczenie czterech samochodów w czołowej szóstce. Dobrze poradził sobie również Adrien Fourmaux, który w swoim debiucie za kierownicą Forda Fiesty w ekipie M-Sport odnotował siódmy rezultat, będąc o pół sekundę szybszy od zespołowego kolegi, Gusa Greensmitha. Najlepszą dziesiątkę zamknęli Pierre-Louis Loubet oraz Craig Breen.

W rajdzie weźmie udział polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, która rozpoczyna w tym rajdzie swój tegoroczny sezon w mistrzostwach. Na shakedownie odnotowała ona ostatni, 14. czas w klasie WRC 3.

Faktyczny rajd wystartuje w piątek. Wówczas załogi będą miały do pokonania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 99.82 km.

Źródło: wrc.com

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT2:45,1
211

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 0,7
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,3
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,5
51

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2,5
618

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3,8
716

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 4,1
844

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 4,6
97

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
Hyundai 2C Competition+ 4,7
1042

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 6,5

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze