Tänak wciąż na prowadzeniu w Rajdzie Arktycznym, problemy Ogiera

Ott Tänak utrzymał oraz powiększył swoją przewagę w klasyfikacji Rajdu Arktycznego, drugiej rundy tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Z kolei aktualny mistrz świata Sébastien Ogier zakończył dzień ze sporą stratą z powodu utknięcia w śnieżnej zaspie pod koniec dnia.

Dzisiaj załogi miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 144,04 km. Na porannej pętli Tänak był najszybszy na OS3 Mustalampi 1 (24,43 km) oraz OS5 Siikakämä 1 (27,68 km), dzięki czemu przed serwisem wypracował sobie 23,6 sek. przewagi nad Kalle Rovanperą. Fin awansował na drugie miejsce w rajdzie na OS4 Kaihuavaara 1 (19,91 km), gdzie uzyskał drugi czas i był wolniejszy jedynie od Elfyna Evansa. Sam Walijczyk zbliżył się w południe na 2,6 sekundy do Thierry’ego Neuville’a w walce o czwarte miejsce, zaś trzeci był Craig Breen.

Po serwisie głównym tematem było zużycie opon Pirelli na odcinkach, które zostały już wyjeżdżone o poranku i na których mógł być widoczny znajdujący się pod warstwą śniegu żwir. Na drugim przejeździe Mustalampi Tänak okazał się być minimalnie szybszy od zespołowego kolegi z Hyundaia Neuville’a. Na Kaihuavaara 2 etapowe zwycięstwo wywalczył Rovanperä, a na zakończenie dnia na Siikakämä 2 bardzo dobrym czasem popisał się Neuville, który był szybszy od drugiego Tänaka o 12,3 sekundy i zbliżył się do Rovanpery w klasyfikacji rajdu na zaledwie 1,8 sekundy. Z kolei Tänak, który utrzymał pozycję lidera, ma dość bezpieczną, 24-sekundową przewagę nad resztą załóg.

Na czwartym miejscu znajduje się Breen, jako piąty jedzie Evans, zaś szóstą pozycję zajmuje debiutujący w Hyundaiu i20 Coupe WRC Oliver Solberg, który do tej pory zaprezentował się z bardzo dobrej strony i jest w stanie utrzymać tempo czołowych kierowców. Siódmy jest Takamoto Katsuta, a czołową dziesiątkę zamykają Teemu Suninen, Gus Greensmith oraz Esappeka Lappi, który jest liderem WRC 2 za kierownicą Volkswagena Polo GTI R5. Z kolei w klasyfikacji WRC 3 prowadzi Teemu Asunmaa w Škodzie Fabii Rally2 evo.

Ten rajd nie należy jednak do Ogiera. Francuz, który zwyciężył na otwarcie sezonu w Monte Carlo, w piątek musiał otwierać trasę, co z definicji oznaczało w tym rajdzie stratę czasu, a z powodu sporej straty wczoraj, dzisiaj również jechał jako pierwszy. Przed ostatnim oesem Ogier znajdował się na szóstej pozycji z ponad minutową stratą do Tänaka, jednak na ostatnim oesie dnia na 50 metrów przed metą zawadził o bandę śnieżną, w której utknął. Kierowca zdecydował się wycofać się, aby dać zespołowi więcej czasu na sprawdzenie samochodu przed niedzielą, w którym do zdobycia będą dodatkowe punkty za Power Stage.

Jutro załogi będą miały do pokonania dwa odcinki specjalne – dwukrotnie przejeżdżana próba Aittajärvi o długości 22,47 km, z czego druga posłuży za Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT1:43:32,1
269

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 24,1
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 25,9
442

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 53,4
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:03,5
62

Oliver Solberg
Sebastian Marshall
Hyundai 2C Competition+ 1:26,8
718

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:34,4
83

Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT+ 1:49,3
944

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 3:01,8
1025

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Movisport SRL+ 4:48,8

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze