Tänak na prowadzeniu po pierwszym dniu Rajdu Arktycznego

Ott Tänak znajduje się na pozycji lidera po pierwszym dniu zmagań w Rajdzie Arktycznym, drugiej rundzie tegorocznego sezonu WRC.

Co prawda ten rajd ulokowany w Finlandii jest jedynym z najstarszych w Europie, jednak dopiero teraz zalicza swój debiut w harmonogramie Rajdowych Mistrzostw Świata. Obszar Lapland stał się zamiennikiem dla Rajdu Szwecji, który pierwotnie miał być organizowany właśnie w ten weekend. Szwedzka runda została jednak odwołana z powodu ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa.

Ponadto, w ostatnich latach Rajd Szwecji nie był gwarancją śniegu. Nie jest to problem w przypadku Rajdu Arktycznego, który organizowany jest w obszarze koła podbiegunowego, chociaż nawet i tutaj temperatury wahały się w okolicach 0°C, co miało kluczowe znaczenie w zarządzaniu oponami Pirelli.

Piątkowy harmonogram jazd składał się z dwóch przejazdów najdłuższego odcinka specjalnego rajdu – Sarriojärvi (31,05 km). Pierwsza próba została zorganizowana po południu, zaś druga już przy pełnej ciemności.

Trasę otwierał aktualny rajdowy mistrz świata i zwycięzca otwierającego sezon Rajdu Monte Carlo – Sébastien Ogier z Toyoty. Francuz miał przez to utrudnione zadanie, choć odśnieżarka, która została wysłana przez organizatorów wczoraj wieczorem w celu rozsunięcia świeżego puchu, z pewnością pomogła. Mimo to Ogier zameldował się na mecie pierwszego oesu na dziewiątym miejscu, z niemal 23-sekundową stratą do najszybszego na tej próbie Otta Tänaka z Hyundaia. Estończyk był tu najszybszy i wypracował 3,6 sek. przewagi nad zespołowym kolegą, Craigiem Breenem.

Po zapadnięciu zmroku wielu kierowców narzekało na warunki na trasie, które została po południu przejechana przez 55 załogi. W wielu miejscach był widoczny szuter, co miało negatywny wpływ na kolce na oponach. Tänak jednak pewnie pokonał również drugą próbę Sarriojärvi, na której był o prawie 10 sekund szybszy od Kalle Rovanpery z Toyoty.

W klasyfikacji generalnej rajdu Tänak ma 16,2 sekundy przewagi nad Breenem, zaś czołową trójkę uzupełnia Rovanperä z 20-sekundową stratą. Czwarte miejsce zajmuje Thierry Neuville (+ 29,8 s), a jako piąty jedzie Elfyn Evans (+ 32 s). Szóstą pozycję okupuje Teemu Suninen, na siódmej lokacie plasuje się Takamoto Katsuta, a czołową dziesiątkę uzupełniają debiutujący w Hyundaiu i20 Coupe WRC Oliver Solberg, a także Ogier i Gus Greensmith.

Jutro załogi będą miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 144,04 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT31:50,7
242

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 16,2
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 20,4
411

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 29,8
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 32,0
63

Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT+ 34,5
718

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 38,8
82

Oliver Solberg
Sebastian Marshall
Hyundai 2C Competition+ 45,9
91

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 49,8
1044

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 1:05,8

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze