Tänak wygrywa domowy Rajd Estonii

Ott Tänak odniósł zwycięstwo w pierwszej rundzie WRC po przerwie spowodowanej pandemią – domowym Rajdzie Estonii. Drugie miejsce zajął Craig Breen, a na najniższym stopniu podium stanął Sébastien Ogier.

Estonia wyznaczyła powrót WRC do rywalizacji po kilkumiesięcznej przerwie wywołaną pandemią koronawirusa. Jednocześnie był to 600. runda WRC, która rozpoczęła swoje zmagania w 1973 roku. Tänak był faworytem do wygranej, co pokazał 2 tygodnie temu, zwyciężając rajd przygotowawczy, w którym udział wzięło wielu innych rywali ze stawki.

Estończyk przewodził stawce od czasu objęcia prowadzenia na początku sobotniej części rywalizacji i pozycji lidera nie oddał już do samej mety. Mało brakowało, aby Tänak zakończył przedwcześnie udział w rajdzie pod koniec zmagań – na przedostatnim oesie uderzył tyłem swojego Hyundaia i20 w skarpę, lecz uszkodzenia okazały się być tylko kosmetyczne, ponieważ na Power Stage był w stanie wywalczyć dodatkowe trzy punkty do mistrzostw i sięgnąć po pierwszy triumf z Hyundaiem, do którego przeszedł na początku roku.

„Po tej przygodzie i dowiezieniu tego do mety, cieszę się z pierwszej wygranej z Hyundaiem. Mieliśmy wcześniejszą wiedzę i jeśli rywalizujesz w domu, nawet gdy nie znasz niektórych tras, czujesz wsparcie od ludzi wokół. To wspaniałe uczucie” – powiedział Tänak.

Dzięki zwycięstwu, Tänak awansował na trzecie miejsce w mistrzostwach, tracąc do lidera sezonu Ogiera 13 punktów. Drugie miejsce Breena pozwoliło z kolei Hyundaiowi na znaczące zmniejszenie straty względem prowadzącej Toyoty do zaledwie pięciu punktów.

Breen ukończył Rajd Estonii zaledwie z 4,7-sekundową przewagą nad Ogierem, który w końcówce zbliżył się niebezpiecznie blisko do Irlandczyka. Sam Ogier stanął na najniższym stopniu podium i przewodził trio Toyoty – czwartą pozycję wywalczył Elfyn Evans, a piąty był Kalle Rovanperä. Fin otrzymał karę doliczenia 60 sekund do jego wyniku po sobotniej części zmagań z powodu pracy przy samochodzie w zakazanej strefie.

Wcześniej po piąte miejsce jechał Takamoto Katsuta, jednak wypadł i rolował swoją Toyotą – na szczęście załodze nic się nie stało. Na pechu Japończyka skorzystali między innymi Teemu Suninen oraz Esapekka Lappi z M-Sport Ford. Lappi również nie obył się bez przygód, tracąc pozycję na rzecz Suninena z powodu obrócenia się samochodu. Ósme miejsce zajął z kolei Gus Greensmith.

Dziewiąta lokata przypadła Oliverowi Solbergowi – zwycięzcy klasyfikacji WRC 3, a punktowaną dziesiątkę zamknął triumfator WRC 2 – Mads Østberg. Po drugie miejsce w WRC 3 jechała polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, lecz załoga rolowała na Power Stage. W tym przypadku załodze też nic złego się nie stało. Z kolei Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot ukończyli rywalizację na 14. pozycji w WRC 3.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym, zmienionym kalendarzu WRC będzie Rajd Turcji, który odbędzie się za 2 tygodnie, w dniach 18-20 września.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT1:59:53,6
242

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 22,2
317

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 26,9
433

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 41,9
569

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:18,7
63

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 2:39,6
74

Esapekka Lappi
Janne Ferm
M-Sport Ford WRT+ 2:52,0
844

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 4:53,8
935

Oliver Solberg
Aaron Johnston
Oliver Solberg+ 7:38,6
1021

Mads Østberg
Torstein Eriksen
PH Sport+ 8:17,3

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze