Kolejny dobry dzień Polaków na Dakarze

Podczas drugiego etapu Rajdu Dakar polscy reprezentanci ponownie zaprezentowali się pozytywnie. Michał Goczał i Szymon Gospodarczy okazali się najlepsi na drodze z Ha’il do Al Artawiyah, w czołówce znaleźli się też Marek Goczał i Łukasz Łaskiewicz oraz Kamil Wiśniewski. Motocykliści Maciej Giemza i Konrad Dąbrowski awansowali w klasyfikacji generalnej po dwóch pierwszych etapach.

Motocykle

Maciej Giemza z Orlen Team, jak i Konrad Dąbrowski z DUUST Rally Team awansowali w klasyfikacji generalnej.

Dąbrowski był 46. – 21. w swojej kategorii, Rally2. Młody Polak walczył o nadrobienie czasu, który stracił wczoraj choć nie było to łatwe.

„Ogólnie jechało mi się bardzo dobrze” – podsumowuje czwarty junior etapu. „Co prawda, ciężko było nadrobić czas, bo różnice w czasach oraz wynikach między zawodnikami były bardzo małe. Jednak ten etap ogólnie należał do tych, na których ciężko było urwać dużo czasu. Koniec końców plan został wykonany, przesunąłem się wyżej w klasyfikacji generalnej, bo o cztery miejsca i mam nadzieję kontynuować to przez najbliższe etapy”.

Giemza był za to 20. – po dwóch etapach w klasyfikacji generalnej awansował na 37. miejsce:

„Od startu do mety moje tempo było dobre. Uniknąłem błędów nawigacyjnych. Udało mi się dogonić kilku naprawdę szybkich zawodników. Gdyby każdy etap do mety układał się w ten sposób, byłoby świetnie”.

Quady

Etap świetnie pojechał Kamil Wiśniewski, jedyny Polak na quadzie w tegorocznym Rajdzie Dakar. Ponownie był szósty, co dało mu awans na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

„Dzisiejszy etap był mieszany – z jednej strony dużo skomplikowanych wydm, a z drugiej bardzo szybkie odcinki. W pewnym momencie spadłem z urwanej wydmy, przez co wyłączyła mi się część urządzeń nawigacyjnych. Zmiana przełożeń na zębatkach przyspieszyła znacznie mojego quada. Długi czas jechaliśmy na najwyższym biegu, na pełnym gazie. Jestem zadowolony z dzisiejszego występu. Dojechałem na piątym miejscu z niewielką stratą do czołówki.”

Samochody

Jakub Przygoński i Timo Gottschalk na metę dojechali na 15. miejscu – pomimo tego utrzymali 9. miejsce w klasyfikacji. Do zwycięzcy stracili 59 minut.

Przygoński podkreślił, że etap odbył się dla nich bezproblemowo, bez niespodzianek jednak brakuje im tempa.  

Pojazdy SSV

3 stycznia był świetnym dniem dla Energylandia Rally Team – Michał Goczał w duecie z Szymonem Gospodarczykiem był najlepszy na drugim odcinku specjalnym. Prowadzili oni od samego początku, budując przewagę. Goczał i Gospodarczyk zatrzymali się jednak, aby udzielić pomocy ekipie, która przed nimi dachowała – za to organizatorzy „zwrócili” im czas.

„Za nami bardzo udany etap. Jechało się nam świetnie, nawigacja nie była dziś trudna” – opowiadał Szymon Gospodarczyk po dojechaniu na biwak w Al Qaisomie. „Na 260 kilometrze się zatrzymaliśmy. Tuż przed nami dachował Andreas Mikkelsen. Pobiegłem szybko na szczyt wydmy, aby ostrzec inne załogi, żeby nikt na nich nie najechał. Pożyczyliśmy im swoją linę i pojechaliśmy dalej. To był trudny, ale dobry dla nas etap, jedziemy dalej i walczymy”.

Zwycięzcy etapu 1A, Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec, dzień trzeci Rajdu Dakar zakończyli szóstej pozycji. Przez problemy w poprzednim OSie, wystartowali dopiero 80 minut po ścisłej czołówce jednak od początku prezentowali się bardzo dobrze.

Gorzej poradzili sobie Aron Domżała i Maciej Marton, którzy wygrali poprzedni etap i chwilę prowadzili w rajdzie. Przez stratę 40 minut, na metę dojechali na miejscu 21. i stracili pozycję lidera – wszystko przez awarię półosi, czego świadkiem był Michał Goczał.

Ciężarówki

Zespół Petronas Team De Rooy Iveco, którego częścią jest Darek Rodewald etap ukończył na szóstej pozycji.

Fesh Fesh Team z Bartłomiejem Bobą był dziewiętnasty.

Źródła: Z wykorzystaniem informacji prasowych zespołów Orlen Team, DUUST Rally Team, Energylandia Rally Team.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league