Dakar pierwszą rundą MŚ Rajdów Terenowych FIA oraz FIM

Rajd Dakar 2022 będzie pierwszą rundą Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych.  Kalendarz mistrzostw obu międzynarodowych federacji, FIA i FIM, obejmie pięć rund.

Mistrzostwa Świata Rajdów Terenowych obejmą znane rajdy, podczas których zawodnicy zdobywać będą punkty – promotorem będzie za to A.S.O. Kalendarz obejmie pięć rund na przełomie roku, a Rajd Dakar będzie pierwszym przystankiem. Następnie będzie Abu Dhabi Desert Challenge, w marcu – w roku 2021 zmagania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywały się na początku listopada, a w kategorii juniorów klasy RallyGP zwycięzcą został Polak, Konrad Dąbrowski. Następna runda odbędzie się w kwietniu, podczas Rajdu Kazachstanu. Następnie zawodnicy rywalizować będą w czerwcu, w Andaluzji oraz w październiku, w Maroku – gdzie także w tym roku zwyciężał Konrad Dąbrowski.

W legendarnym rajdzie na pustyni zobaczymy też rewolucję w postaci elektrycznych maszyn – pierwszy krok będzie miał miejsce już w styczniu 2022 roku. Celem, do 2030 roku, jest stawka złożona wyłącznie z niskoemisyjnych samochodów. Dlatego powstaje nowa kategoria, T1-U, w której w nadchodzącym Dakarze wystartują cztery pojazdy – trzy hybrydowe samochody Audi, między innymi z Stéphanie Peterhanselem za kierownicą, oraz GCK napędzane bio-paliwami.  

O Dakarze, jako starcie Mistrzostw wypowiedział się między innymi prezydent FIA Jean Todt: „Posiadanie Dakaru w nowych Mistrzostwach Świata FIA to wielki sukces. Można nazwać to rewolucją, bo będziemy świadkami nowej energii. Sporty motorowe to arena testów i jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć nową erę czystych maszyn. Ze sportowej strony, jedynym limitem jest nasza wyobraźnia – czemu by nie, kiedyś w przyszłości, zorganizować zawodów w Azji, potem w Ameryce Łacińskiej, a kolejne w Afryce, na dawnych ziemiach Rajdu Dakar?”.

Głos zabrał też Jorge Viegas, prezydent FIM: „Włączenie Dakaru, gwiazdy rajdów, zmieni wizję Mistrzostw Świata FIM. Kulminacja wszystkich rozmów, trwających trzy lata, to też rozwinięcie środków bezpieczeństwa. Dzięki szerokich możliwościach mediów, sport skorzysta na tym wszystkim w więcej niż jeden sposób: oglądanie stanie się łatwiejsze i będzie też bezpieczniej dla zawodników”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacja prasowej Dakar Rally

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze