Dakar pierwszą rundą MŚ Rajdów Terenowych FIA oraz FIM

Rajd Dakar 2022 będzie pierwszą rundą Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych.  Kalendarz mistrzostw obu międzynarodowych federacji, FIA i FIM, obejmie pięć rund.

Mistrzostwa Świata Rajdów Terenowych obejmą znane rajdy, podczas których zawodnicy zdobywać będą punkty – promotorem będzie za to A.S.O. Kalendarz obejmie pięć rund na przełomie roku, a Rajd Dakar będzie pierwszym przystankiem. Następnie będzie Abu Dhabi Desert Challenge, w marcu – w roku 2021 zmagania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywały się na początku listopada, a w kategorii juniorów klasy RallyGP zwycięzcą został Polak, Konrad Dąbrowski. Następna runda odbędzie się w kwietniu, podczas Rajdu Kazachstanu. Następnie zawodnicy rywalizować będą w czerwcu, w Andaluzji oraz w październiku, w Maroku – gdzie także w tym roku zwyciężał Konrad Dąbrowski.

W legendarnym rajdzie na pustyni zobaczymy też rewolucję w postaci elektrycznych maszyn – pierwszy krok będzie miał miejsce już w styczniu 2022 roku. Celem, do 2030 roku, jest stawka złożona wyłącznie z niskoemisyjnych samochodów. Dlatego powstaje nowa kategoria, T1-U, w której w nadchodzącym Dakarze wystartują cztery pojazdy – trzy hybrydowe samochody Audi, między innymi z Stéphanie Peterhanselem za kierownicą, oraz GCK napędzane bio-paliwami.  

O Dakarze, jako starcie Mistrzostw wypowiedział się między innymi prezydent FIA Jean Todt: „Posiadanie Dakaru w nowych Mistrzostwach Świata FIA to wielki sukces. Można nazwać to rewolucją, bo będziemy świadkami nowej energii. Sporty motorowe to arena testów i jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć nową erę czystych maszyn. Ze sportowej strony, jedynym limitem jest nasza wyobraźnia – czemu by nie, kiedyś w przyszłości, zorganizować zawodów w Azji, potem w Ameryce Łacińskiej, a kolejne w Afryce, na dawnych ziemiach Rajdu Dakar?”.

Głos zabrał też Jorge Viegas, prezydent FIM: „Włączenie Dakaru, gwiazdy rajdów, zmieni wizję Mistrzostw Świata FIM. Kulminacja wszystkich rozmów, trwających trzy lata, to też rozwinięcie środków bezpieczeństwa. Dzięki szerokich możliwościach mediów, sport skorzysta na tym wszystkim w więcej niż jeden sposób: oglądanie stanie się łatwiejsze i będzie też bezpieczniej dla zawodników”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacja prasowej Dakar Rally

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1