Tänak ze sporą przewagą w Rajdzie Niemiec, dobre tempo Kajetanowicza

Tänak ze sporą przewagą w Rajdzie Niemiec, dobre tempo Kajetanowicza Toyota Gazoo Racing WRC

Ott Tänak wciąż znajduje się na pozycji lidera przed niedzielną i zarazem finałową częścią Rajdu Niemiec, wykorzystując problemy swojego dotychczasowego głównego rywala Sébastiena Ogiera. W WRC 2 bardzo dobrze radzi sobie Kajetan Kajetanowicz, który plasuje się na czwartej pozycji w tej kategorii.

Dzisiaj załogi miały do pokonania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 150,12 km, które składały się z dwukrotnego przejazdu prób: Arena Panzerplatte (9,43 km), Panzerplatte (38,57 km), Freisen (14,78 km) oraz Römerstraße  (12,28 km).

Na porannej pętli Tänak utrzymał kilkunastosekundową przewagę nad Ogierem, chociaż nie uzyskał najlepszego czasu na żadnym z odcinków specjalnych. Kierowca M-Sportu zbliżył się na Arena Panzerplatte do Estończyka na 10,6 sekundy, jednak na kolejnych trzech etapach reprezentant Toyoty był nieco szybszy i przed serwisem miał 14,1 sek. przewagi.

Z kolei Thierry Neuville po wczorajszym wycieku oleju, który skutkował wymianą skrzyni biegów, wykazywał brak tempa, w wyniku czego w klasyfikacji mocno zbliżyli się do niego rywale jadący z tyłu. Jari-Matti Latvala na ostatnim odcinku porannej pętli był nawet w stanie wyprzedzić Belga, awansując tym samym na trzecie miejsce, zaś Dani Sordo tracił do zespołowego kolegi tylko 1,8 sek.

Po południu sprawy ułożyły się zdecydowanie na korzyść Tänaka. Do tej pory jego głównym rywalem był Ogier, jednak Francuz musiał zatrzymać się na drugim przejeździe odcinka Panzerplatte, aby wymienić przebitą oponę, co kosztowało go około 1:40 min. W wyniku tego aktualny mistrz świata spadł z drugiej na dziewiątą pozycję.

Kierowca M-Sportu szybko jednak zabrał się za odrabianie strat. Szybko poradził sobie z zespołowym kolegą Teemu Suninenem, wygrywając etap Freisen, a następie awansował na szóste miejsce po tym, jak Craig Breen wyjechał szeroko i uszkodził zawieszenie w swoim Citroënie na Römerstraße. Ogierowi jednocześnie zabrakło pół sekundy, aby wyprzedzić Andreasa Mikkelsena, który ma problemy z tempem.

Na problemach Ogiera najbardziej skorzystał Tänak, który utrzymał prowadzenie w Rajdzie Niemiec, posiadając prawie 44 sekundy przewagi nad drugim Sordo. Hiszpan był najszybszy na dwóch pierwszych odcinkach popołudniowej pętli i jutro jego celem będzie obrona swojej lokaty przed jadącym za nim Latvalą, nad którym ma zaledwie 0,8 sek.

Neuville podkręcił nieznacznie swoje tempo, jednak to nie wystarczyło, aby zrównać się pod względem prędkości do Sordo i Latvali, do których traci 8 sekund. Na piątym miejscu znajduje się Esapekka Lappi, szósty jest Mikkelsen, siódmą lokatę zajmuje Ogier, a czołową dziesiątkę zamykają Suninen, Mads Østberg oraz Breen.

W WRC 2 na prowadzeniu znajduje się Kalle Rovanperä, który ma 2,9 sekundy przewagi nad Fabio Andolfim oraz 5,9 sek. zapasu nad Janem Kopeckim. Na czwartej pozycji jedzie polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, którzy do lidera swojej kategorii tracą zaledwie 7,8 sekundy, mając jednocześnie pół minuty przewagi w tabeli z czasami nad kolejną załogą. Z kolei Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur okupują siódmą lokatę ze stratą prawie półtorej minuty.

Jutro załogi będą miały do pokonania 3 odcinki specjalne o łącznej długości 72,18 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT 2:23:27.1
2 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT + 43,7
3 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 44,5
4 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 52,5
5 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 58,8
6 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:50,7
7 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 1:51,2
8 3
Teemu Suninen
Mikka Markkula
M-Sport Ford WRT + 1:57,0
9 10
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 2:20,4
10 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 2:34,4
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka