Tänak prowadzi po pierwszym dniu Rajdu Niemiec

Tänak prowadzi po pierwszym dniu Rajdu Niemiec Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Ott Tänak znajduje się na prowadzeniu po pierwszym dniu Rajdu Niemiec, wyprzedzając w zestawieniu Sébastiena Ogiera o ponad 10 sekund.

W czwartkowy wieczór zainaugurowano rajd poprzez przejechanie super oesu o długości nieco ponad 2 km. Na nim najlepszy czas uzyskał Tänak, zaś na drugim i trzecim miejscu znaleźli się kierowcy Škody startujący w klasie WRC 2 - Kalle Rovanperä oraz Ole Christian Veiby.

W piątek z kolei załogi miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 101 kilometrów. Na nie składały się dwukrotny przejazd kolejno próby Stein und Wein (19,44 km), Mittelmosel (22,00 km) oraz super oesu Warden-Weiskirchen (9,27 km).

Tänak, który prowadził po czwartku, o poranku na pierwszym dzisiejszym odcinku spadł na drugie miejsce w klasyfikacji za Ogiera, który jednocześnie wygrał tę próbę. Estończyk był jednak w stanie powrócić na prowadzenie po zwycięstwie na pierwszym przejeździe Mittelmosel, mając 4,2-sekundową przewagę nad Francuzem, po czym powiększył ją do 7,2 sekundy na ostatnim odcinku porannej pętli. Kierowca Toyoty jednocześnie przyznawał, że dla niego jazda jest na etapie nauki, podkreślając problemy ze stabilnością samochodu w szybkich sekcjach.

Ogier był w stanie utrzymać przed serwisem 3,7-sekundowy zapas nad głównym rywalem w mistrzostwach Thierrym Neuvillem, który obecnie prowadzi w mistrzostwach z przewagą 21 punktów. Belg może jednak mówić o szczęściu – na dojeździe do czwartego odcinka w jego Hyundaiu doszło do wycieku oleju i musiał on zatrzymać samochód, jednak nie miało to większego wpływu na wydajność auta, zaś usterka została naprawiona przy serwisie. Na czwartej pozycji znajdował się Esapekka Lappi, który wyraził obawy przed naciskaniem z powodu nieczystości osiadających na asfalcie – Fin musiał odpierać ataki ze strony Daniego Sordo, który jechał na piątym miejscu.

Po południu Tänak uzyskał najlepsze czasy na wszystkich trzech odcinkach, powiększając prowadzenie w Rajdzie Niemiec nad Ogierem do 12,3 sekundy. Francuz plasuje się na samotnej drugiej pozycji, odjeżdżając od Neuville’a na 14 sekund.

Czwarte miejsce zajmuje Elfyn Evans, który przez całą drugą pętlę walczył z Jari-Mattim Latvalą i ma nad Finem zaledwie sekundę przewagi. Latvala dzięki uzyskaniu większej pewności siebie był w stanie powiększyć przewagę nad Sordo, który brał udział w pojedynku z Lappim. Ósmy jest Craig Breen, który również ma sekundę zapasu nad Andreasem Mikkelsenem, zaś czołową dziesiątkę uzupełnia Teemu Suninen.

W Rajdzie Niemiec udział biorą dwie polskie załogi, które startują w WRC 2 – Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak znajdują się na czwartej pozycji w tej kategorii ze stratą 37. sekund do prowadzącego Jana Kopeckiego, zaś Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur są na 14. lokacie ze stratą 1:20,2 do lidera.

Jutro załogi będą miały do pokonania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 150,12 km.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT 59:22,6
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 12,3
3 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 27,4
4 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 37,8
5 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 38,8
6 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT + 42,7
7 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 42,8
8 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 58,0
9 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 59,0
10 3
Teemu Suninen
Mikka Markkula
M-Sport Ford WRT + 1:21,4
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka