Tänak dominuje w Rajdzie Argentyny, pech Meeke’a

Tänak dominuje w Rajdzie Argentyny, pech Meeke’a Toyota Gazoo Racing

Ott Tänak wypracował sporą przewagę nad resztą stawki podczas sobotniej części zmagań w Rajdzie Argentyny. Pech dotknął jadącego na drugim miejscu Krisa Meeke, w samochodzie którego doszło do przebicia opony na ostatnim dzisiejszym odcinku specjalnym, przez co Brytyjczyk odpadł z walki o wysoką pozycję.

Po problemach z piątkowego poranka, kiedy Tänak obrócił się, tracąc na tym ponad 20 sekund, Estończyk stale nadrabiał stratę i odkąd objął prowadzenie, przez cały czas prezentował świetne tempo, znacząco odjeżdżając od innych kierowców. Tak też było w sobotę, kiedy załogi miały do pokonania 7 odcinków specjalnych.

Poranna pętla pod względem warunków nie należała do najłatwiejszych, głównie z powodu zalegającej mgły na trasie, która ograniczała widoczność, miejscami nawet do zaledwie 20 metrów. Nie przeszkodziło to jednak Tänakowi na powiększenie piątkowego prowadzenia do 42 sekund nad Thierrym Neuvillem. Belg przez cały poranek w Argentynie zbliżał się do Meeke’a, by znaleźć się przed nim tuż przed południowym serwisem.  

Po czterech sobotnich odcinkach specjalnych na czwartej pozycji plasował się Dani Sordo, który w ostatnim czasie prezentuje bardzo dobre tempo na szutrowej nawierzchni. Hiszpan tracił do Meeke’a około 17 sekund. Jako piąty jechał lider mistrzostw Sébastien Ogier, który na OS11 stracił aż 54 sekundy do Tänaka, jednak nie zgłosił żadnych problemów ze swoim samochodem. Na szóste miejsce awansował Andreas Mikkelsen po tym, jak Craig Breen również na 11. odcinku specjalnym wypadł z trasy, tracąc szansę na zdobycie dobrego wyniku. Podobna przygoda spotkała Esapekkę Lappiego, z tą różnicą, że Fin był w stanie kontynuować jazdę i utrzymując dziewiąte miejsce.

Podczas drugiej pętli Tänak powiększył swoje prowadzenie w rajdzie do 46,5 sekundy, znajdując się na komfortowej pozycji do odniesienia zwycięstwa w Rajdzie Argentyny. Estończyk po południu okazał się być najszybszy na kolejnych dwóch oesach, zaś na trzecim odcinku etapowe zwycięstwo odniósł Sordo. Tänak wówczas uzyskał czwarty czas z powodu drobnych problemów ze wspomaganiem kierownicy i wyciekiem płynu spod jednego z amortyzatorów.

O pechu z kolei może mówić Meeke, który również na ostatnim sobotnim oesie musiał zatrzymać swój samochód celem wymiany koła po uderzeniu w kamień. Tym samym na trzecie miejsce awansował Sordo, który plasuje się za zespołowym kolegą z Hyundaia Neuvillem. Na czwartą pozycję przesunął się Ogier, który za swoimi plecami utrzymuje Mikkelsena. Lappi znalazł się na szóstej lokacie dzięki wcześniejszemu wyprzedzeniu Evansa. Czołową dziesiątkę rajdu uzupełniają Teemu Suninen oraz Kalle Rovanperä, który jednocześnie przewodzi w klasyfikacji WRC 2.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT 2:58:33,9
2 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 46,5
3 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:08,2
4 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 1:59,0
5 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 2:13,8
6 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 2:42,9
7 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 2:49,1
8 10
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 3:20,4
9 3
Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT + 4:17,6
10 35
Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport + 10:50,2
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka