FIA potwierdza zmianę przepisów dotyczących Power Stage

FIA potwierdza zmianę przepisów dotyczących Power Stage Michelin

Międzynarodowa Federacja Samochodowa zatwierdziła zmianę przepisów, która ma powstrzymać załogi przed strategicznymi startami na ostatni odcinek specjalny rajdu, tak zwany Power Stage.

Za Power Stage najlepsza piątka kierowców z tego odcinka nagradzana jest dodatkowymi punktami do klasyfikacji mistrzostw. W rajdach szutrowych czy zimowych bardzo dużą rolę odgrywa kolejność startu do odcinka, ponieważ pierwsze przejazdy służą niejako do przeczyszczenia trasy, umożliwiając kolejnym zawodnikom uzyskanie lepszego czasu. Podczas Rajdu Szwecji oraz Meksyku niektóre załogi celowo opóźniały swój start do Power Stage, aby w ten sposób wypracować sobie przewagę i powalczyć o cenne punkty.

Z powodu opóźnień do startów przerwy między kolejnymi załogami na trasie stawała się duża, co budziło obawy dotyczące bezpieczeństwa, jak również jakości transmisji telewizyjnej. Począwszy od Rajdu Korsyki, który zostanie rozegrany w najbliższy weekend, każda załoga, która zamelduje się z opóźnieniem na Power Stage, nie otrzyma żadnych dodatkowych punktów.

„W wyniku przeprowadzenia elektronicznego głosowania przez Światową Radę Sportów Motorowych, załogi, które nie rozpoczną Power Stage według podanej kolejności, zgodnie z artykułem 5.3.2 Regulaminu Sportowego FIA WRC nie są uprawnieni do otrzymania punktów. Ze względów bezpieczeństwa przepis ten wchodzi ze skutkiem natychmiastowym” - czytamy w oświadczeniu FIA.

„Zmiana przepisów pozwoli uniknąć zamierzonego opóźnienia zameldowania się, które zwiększało różnice między załogami, jak również pomoże zminimalizować poruszanie się kibiców, kiedy nie ma przejazdów żadnego z samochodów, a także będzie przeciwdziałać zachowaniu zmierzającego do zmiany porządku na Power Stage”.

Źródło: motorsport.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka