Ogier zwycięża w Rajdzie Meksyku

Ogier zwycięża w Rajdzie Meksyku Red Bull Media House

Sébastien Ogier nie miał najmniejszych problemów z obroną pierwszej pozycji i dowiózł do mety pewne zwycięstwo w Rajdzie Meksyku. To 42 triumf Francuza w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

W niedzielę załogi miały do pokonania 3 odcinki specjalne: etap Alfaro (24,32 km) oraz dwukrotny przejazd Las Minas (11,07 km), z czego drugie podejście było rozgrywane w ramach Power Stage. Celem Ogiera była obrona pierwszej pozycji, mając do dyspozycji prawie 36 sekund przewagi nad Krisem Meeke i niemal 47 sekundy nad Danim Sordo. Już po pierwszym oesie realizacja celu została znacznie ułatwiona z powodu błędu Meeke’a, który na 4 kilometry przed metą wypadł z trasy. Kibice pomogli postawić samochód na cztery koła, dzięki czemu kierowca Citroëna mógł kontynuować jazdę, jednak strata na finiszu wyniosła 47 sekund. Najlepszym tempem na tej próbie popisał się Jari-Matti Latvala, który kontynuował rywalizację w Meksyku w ramach przepisów Rally 2 z powodu piątkowej awarii alternatora. Jako drugi sklasyfikowany został Ogier, który miał 48 sekund przewagi nad Sordo.

Na kolejnym odcinku specjalnym przewaga Ogiera wzrosła do 55 sekund dzięki uzyskaniu czwartego czasu, pokonując Sordo o 7 sekund. Zwycięzcą tego oesu był Ott Tänak, który – podobnie jak jego zespołowy kolega Latvala – także jechał w ramach Rally 2. Trzecie miejsce zajmował Meeke, który do kierowcy Hyundaia tracił ponad 18 sekund.

Na zakończenie Rajdu Meksyku rozegrany został Power Stage, na którym Ogier przypieczętował zwycięstwo poprzez uzyskanie drugiego czasu i uzyskaniu dodatkowych czterech punktów. To drugi w tym sezonie triumf Francuza, który powrócił na prowadzenie w klasyfikacji kierowców. 

„Fantastycznie! Każdego roku Rajd Meksyku jest dla mnie wyjątkowym miejscem. Chociaż wiedzieliśmy, że ten weekend może być trudny, nie poddaliśmy się i wspólnie z Julienem zaliczyliśmy świetny występ. Świetne jest również to, że zdobyliśmy kilka punktów na Power Stage! Jestem także zadowolony, ponieważ uważam, że w porównaniu z ubiegłym rokiem dokonaliśmy poprawy, samochód zdaje się być szybszy na szutrze. Wspólnie z Fordem nasi inżynierowie wykonali dobrą pracą w przygotowaniach do tego rajdu, a teraz musimy zobaczyć, czy w Europie również będziemy mogli liczyć na podobną poprawę. Tak czy inaczej jest to dobry znak” – mówił na mecie rajdu Francuz.

Drugie miejsce zajął Dani Sordo, na Power Stage złapał kapcia, jednak był w stanie obronić swoją lokatę, a czołową trójkę uzupełnił Kris Meeke. Czwarta pozycja przypadła Andreasowi Mikkelsenowi. Ostatecznie na piątym miejscu sklasyfikowany został powracający do WRC Sébastien Loeb, który w sobotę wyszedł na prowadzenie, jednak chwilę później w jego samochodzie konieczna była wymiana opony, co przełożyło się na sporą stratę czasową. Jako szósty dojechał Thierry Neuville, a siódmy był Pontus Tidemand, który jednocześnie odniósł przekonywujące zwycięstwo w klasyfikacji WRC2. Czołową dziesiątkę uzupełnili: Jari-Matti Latvala, Gus Greensmith oraz Pedro Heller.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Ott Tänak (5), Sébastien Ogier (4), Jari-Matti Latvala (3) Thierry Neuville (2) i Andreas Mikkelsen (1).

Przed załogami i zespołami prawie miesiąc przerwy od rywalizacji. Kolejnym przystankiem tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata będzie Rajd Korsyki, który zostanie rozegrany w dniach 5-8 kwietnia.

Aktualizacja

Sébastien Ogier, który pierwotnie uzyskał drugi czas na Power Stage, otrzymał karę czasową za ścięcie szykany na ostatnim odcinku specjalnym rajdu, tracąc cztery dodatkowe punkty do klasyfikacji kierowców. Więcej informacji TUTAJ.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT 3:54:08,0
2 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:03,6
3 10
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1:19,2
4 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:38,4
5 11
Sébastien Loeb
Daniel Elena
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 2:24,6
6 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 9:03,0
7 31
Pontus Tidemand
Jonas Andersson
Škoda Motorsport + 10:24,7
8 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 15:37,1
9 38
Gus Greensmith
Parry Craig
Gus Greensmith + 17:09,3
10 39
Pedro Heller
Pablo Olmos
Pedro Heller + 24:18,1
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka