Neuville na czele Rajdu Szwecji, spora strata Ogiera

Neuville na czele Rajdu Szwecji, spora strata Ogiera Michelin

Thierry Neuville znajduje się na prowadzeniu po pierwszym etapie rywalizacji w Rajdzie Szwecji. Jak do tej pory jest to bardzo dobry występ w wykonaniu Hyundaia – na drugiej pozycji podąża Andreas Mikkelsen, a czołową trójkę uzupełnia Hayden Paddon.

Po wczorajszym etapowym zwycięstwie Otta Tänaka na krótkiej, bo zaledwie 1,9-kilometrowej próbie Karlstad, Estończyk utrzymał prowadzenie w rajdzie po pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym, mając 6,1 sekund przewagi nad drugim Mikkelsenem. Na trasach kolejnych oesów zalegał świeży śnieg, przez co kierowca Toyoty stracił nieco ze swojego tempa. Najlepiej panujące warunki wykorzystał Neuville, który ruszał na trasy jako piąty kierowca i po odcinku Svullrya objął prowadzenie w rajdzie. Tänak początkowo zajmował drugą pozycję, jednak spadł na siódmą lokatę na ostatnim etapie przed serwisem, na którym do zwycięzcy tej próby Mikkelsena stracił ponad 18 sekund.

W czołówce jednak było bardzo ciasno. Przed drugą częścią dzisiejszych zmagań Neuville miał 3,7 sekund przewagi nad zespołowym kolegą Mikkelsenem, a czołową trójkę uzupełniał Esapekka Lappi. Dobrą jazdą popisał się Mads Østberg, plasując się na czwartym miejscu. O braku tempa można było mówić w kontekście aktualnego mistrza świata i lidera klasyfikacji generalnej Sébastiena Ogiera, który plasował się na 11 pozycji, tracąc do lidera ponad 47 sekund.

Po południu załogi miały do pokonania 4 odcinki specjalne. Na pierwszym z nich najlepszym czasem popisał się Hayden Paddon, który dzięki temu wynikowi awansował o dwie pozycje w klasyfikacji rajdu, przesuwając się na szóste miejsce. Przez chwilę Lappi plasował się na drugiej lokacie, jednak na kolejnej próbie, który padł łupem Craiga Breena, Fin wyjechał za szeroko, gromadząc po drodze sporo śniegu i zapychając filtr powietrza. Ponadto skarżył się on na brak przyczepności na hamowaniach.

Breen popisał się najlepszym czasem również na przedostatniej dzisiejszej próbie i przesuwając się tym samym na trzecie miejsce w zestawieniu Rajdu Szwecji, spychając Madsa Østberga. Irlandczyk jednak na zakończenie dnia stracił 10 sekund do zwycięzcy ostatniego etapu Haydena Paddona, który wyprzedził go w walce o najniższy stopień podium.

Po pierwszym dniu Rajdu Szwecji na czele znajduje się trzech kierowców Hyundaia – Neuville ma 4,9 sekund przewagi nad Mikkelsenem, a czołową trójkę uzupełnia Hayden Paddon. Jak stwierdził Neuville, auto pracuje należycie, jednak ciężko jest utrzymać za sobą konkurencję.

„Staram się dać z siebie wszystko, samochód spisuje się dobrze. Nie jest łatwo, walczę z kierowcami jadącymi z tyłu. Próbuję jechać szybko bez podejmowania ryzyka” – mówił na zakończenie dnia belgijski kierowca.

Na czwartej pozycji jedzie Breen, piąty jest Østberg, szóstego miejsca broni Teemu Suninen, siódmą lokatę zajmuje Esapekka Lappi, a najlepszą dziesiątkę uzupełniają Lappi, Jari-Matti Latvala, Tänak oraz Kris Meeke. Jedenasta pozycja należy do Elfyna Evansa, a dwunasty jest Ogier, który ma 2:48 minuty straty do Neuvilla.

W Rajdzie Szwecji jadą dwie polskie załogi. Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur zajmują 14 miejsce w klasyfikacji WRC2, tracąc ponad 11 minut do lidera tego zestawienia Takamoto Katsuty, zaś Michał Wieromiejczyk i Jakub Wróbel plasują się w okolicach piątej dziesiątki w ogólnej klasyfikacji rajdu.

Jutro na załogi czeka 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 120,31 km. Początek zmagań o godzinie 7:54.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT 1:16:13,1
2 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 4,9
3 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 12,1
4 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 12,6
5 12
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 13,2
6 3
Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT + 29,6
7 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 38,5
8 7
Jari-Matti Latvala
Mikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:06,2
9 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:29,0
10 10
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1:43,6
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka