Ogier na czele Rajdu Monte Carlo

Ogier na czele Rajdu Monte Carlo Michelin

Sébastien Ogier po czwartkowej i piątkowej części rywalizacji znajduje się na prowadzeniu Rajdu Monte Carlo. Francuz w sobotę będzie jednak musiał odpierać ataki swojego byłego zespołowego kolegi, a obecnie kierowcy Toyoty – Otta Tänaka, który stale zbliża się do aktualnego mistrza świata.

W czwartkowy wieczór został zainagurowany pierwszy rajd tego sezonu. Podczas nocnych dwóch odcinków specjalnych doszło do wielu incydentów z udziałem czołówki WRC. Już na pierwszym etapie problemy dotknęły Thierry’ego Neuville’a, który na śliskiej nawierzchni nie był w stanie skręcić swojego samochodu i wylądował na poboczu, tracąc na tym zdarzeniu cztery minuty. Jedynie Ogier, Andreas Mikkelsen, Esapekka Lappi i Dani Sordo w miarę bezproblemowo pokonali ten odcinek. Przed piątkową częścią zmagań w Monte Carlo Ogier miał 17.3 sekundy przewagi nad Andreasem Mikkelsenem, który z kolei miał prawie 10 sekund zapasu nad zespołowym kolegą Sordo.

Piątek był pechowy dla Mikkelsena. Norweg najpierw stracił sporo czasu do Ogiera na pierwszym oesie po przestrzeleniu skrzyżowania, a potem w jego samochodzie na dojazdówce pojawiły się problemy z alternatorem i pomimo prób naprawienia usterki kierowca Hyundaia musiał zrezygnować z walki o punkty. Mocnym tempem popisywał się z kolei Tänak, który szybko wyprzedził Esapekkę Lappiego, awansując na czwarte miejsce, by później gonić Sordo w walce o drugą pozycję po wycofaniu się Mikkelsena. Estończykowi udało się znaleźć się przed reprezentantem Hyundaia na ostatnim odcinku pierwszej pętli, jednak tracił on do Ogiera 40 sekund.

Po południu Tänak był w stanie mocno zbliżyć się do Ogiera. Na pierwszym odcinku drugiej pętli Estończyk urwał ze straty do Francuza 6 sekund, jednak miał spore trudności na kolejnym oesie, na którym obecne były ulewne opady deszczu. Kiedy wydawało się, że Ogier będzie w stanie od tego momentu kontrolować tempo mając ponad 45 sekund przewagi, obrócił się na nawrocie i wjechał do rowu podczas próby powrotu na trasę. Dzięki szybkiej pomocy kibiców mistrz świata stracił na tym incydencie pół minuty. Tänak podkręcił tempo na ostatnim dzisiejszym etapie, zmniejszając stratę do byłego zespołowego kolegi do zaledwie 15 sekund.

Na trzeciej pozycji ciągle jedzie najlepszy spośród kierowców Hyundaia Sordo, który ma 10 sekund zapasu nad czwartym Lappim. Tuż za Finem jedzie jego rodak Jari-Matti Latvala, który ma zaledwie 0,2 sekundy straty. Szóste miejsce zajmuje Kris Meeke, siódmy jest Bryan Bouffier, jednak do tej dwójki dojeżdżają Elfyn Evans oraz Thierry Neuville, którzy starają się nadrobić straty. Czołową dziesiątkę uzupełnia Craig Breen.

Jutro załogi będą miały do pokonania 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 117,55 km.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT 2:07:15,4
2 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 14,9
3 6
Dani Sordo
Carlos Del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT + 59,7
4 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:09,9
5 7
Jari-Matti Latvala
Mikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:10,1
6 10
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 2:45,5
7 3
Bryan Bouffier
Xavier Panseri
M-Sport Ford WRT + 3:34,6
8 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 4:01,7
9 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 4:04,1
10 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 5:06,6
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka