Neuville obejmuje prowadzenie w Rajdzie Australii

Neuville obejmuje prowadzenie w Rajdzie Australii Hyundai Motorsport

Thierry Neuville znalazł się na czele ostatniej rundy tegorocznego sezonu – Rajdu Australii – po tym, jak jego zespołowy kolega Andreas Mikkelsen musiał pożegnać się z rywalizacją.

Mikkelsen, który prowadził po pierwszym dniu zmagań, na drugim dzisiejszym odcinku specjalnym wyjechał szeroko w skarpę. W jego Hyundaiu i20 doszło do podwójnego przebicia opony. Ze względu na to, że załoga dysponowała jedną zapasówką, Norweg musiał wycofać się z rywalizacji.

Po porannej pętli na prowadzenie wysunął się Neuville, który miał ponad 6 sekund przewagi nad Jari-Mattim Latvalą. Belg był najszybszym kierowcą na najdłuższym oesie dnia – Nambucca – jednak na próbie Newry przestrzelił skrzyżowanie, a pod koniec odcinka zgłosił problemy ze skrzynią biegów. W tym samym miejscu co Neuville źle pojechali także Kris Meeke, który zajmował trzecie miejsce, oraz Sébastien Ogier.

Po południu Neuville utrzymał swoje prowadzenie, mając przed finałową częścią rywalizacji ponad 20-sekundową przewagę nad resztą stawki. Jednym z odcinków drugiej pętli był kolejny przejazd próby Newy, jednak ostatecznie został odwołany ze względu na uszkodzony mostek.

Przed drugą pętlą Neuville miał jedynie 6,3 sekundy przewagi nad Latvalą, jednak różnica na kolejnych odcinkach rosła – kierowca Hyundaia najwięcej zyskał na OS12 w trudnych warunkach, aby powiększyć swoje prowadzenie o kolejne 10 sekund. Na trzecim miejscu plasuje się Tänak, tracąc do lidera 40 sekund. Estończyk walczył z Meekem o tą pozycję, jednak Brytyjczyk uderzył w wąski most na pierwszym odcinki popołudniowej pętli, ostatecznie decydując się na wycofanie się i powrót do parku serwisowego.

Czwarte miejsce zajmuje Craig Breen, na piątą pozycję awansował Hayden Paddon, a szósta lokata przypada Sébastienowi Ogierowi. Mistrz świata nie był w stanie uzyskać tempa czołówki, dodatkowo kończąc dzisiejsze jazdy z uszkodzeniem swojego Forda po uderzeniu w skarpę na odcinku Welshs Creek. Siódmy jest Stéphane Lefebvre, a dziesiątkę uzupełniają Elfyn Evans, Esapekka Lappi oraz lokalny kierowca Nathan Quinn.

Jutro na załogi czeka 5 odcinków specjalnych o długości 64,84 kilometry, w tym kończący rajd oraz cały tegoroczny sezon Power Stage.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport 2:05:11,6
2 10
Jari-Matti Latvala
Mikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 20,1
3 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 40,6
4 8
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1:05,2
5 4
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Motorsport + 1:21,1
6 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 1:48,2
7 7
Stéphane Lefebvre
Gabin Moreau
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 3:00,2
8 3
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport World Rally Team + 3:25,3
9 11
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 4:20,3
10 68
Nathan Quinn
Ben Searcy
Nathan Quinn + 17:35,2
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka