Evans powiększa przewagę w Rajdzie Walii

Evans powiększa przewagę w Rajdzie Walii DMACK

Elfyn Evans umocnił się na prowadzeniu po drugim dniu Rajdu Walii, zmierzając powoli po pierwsze w karierze zwycięstwo w WRC. Na trzecie miejsce awansował z kolei Thierry Neuville, który traci zaledwie pół sekundy do będącego na drugiej pozycji Sébastiena Ogiera.

Podczas sobotniej części rywalizacji w Wielkiej Brytanii załogi miały do pokonania 9 odcinków specjalnych o łącznej długości 142,38 km. Po piątku na prowadzeniu znajdował się Evans, który za wyjątkiem jednego odcinka nie miał większych problemów, aby utrzymać pozycję również dzisiaj i powoli zmierzać po pierwsze w karierze zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Walijczyk bardzo pewnie rozpoczął dzisiejsze zmagania, uzyskując najlepsze czasy na pierwszych czterech oesach, które pozwoliły mu na stopniowe zwiększanie przewagi nad resztą stawki. Dopiero na piątym odcinku specjalnym na czele etapowej klasyfikacji znalazł się Neuville, który ma prowizoryczne, lecz małe szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu.

Dosyć późnym wieczorem zostały rozegrane dwa odcinki specjalne, jednak oprócz zmroku, dodatkowym utrudnieniem dla kierowców była mgła. Na pierwszym z tych oesów najszybszy był Jari-Matti Latvala, zaś prowadzący Evans stracił do zwycięzcy tego etapu niemal pół minuty. Problemy miał również Ogier, który przebił swoją oponę na tym odcinku i przed ostatnim oesem musiał wykorzystać zapasowe koło. Kłopotów nie uniknął również Neuville, który stracił do najszybszego Latvali ponad pół minuty.

Pomimo słabszego czasu na OS15, Elfyn Evans powrócił na szczyt na ostatnim dzisiejszym odcinku specjalnym, będąc szybszym od Thierry’ego Neuville’a o 0,8 sekundy. Walijczyk przed niedzielną częścią rywalizacji ma 53,1 s przewagi nad Sébastienem Ogierem, który będzie starał się bronić przed Neuvillem. Czwarte miejsce zajmuje Jari-Matti Latvala, zaś na piątej pozycji plasuje się Andreas Mikkelsen, który początkowo otrzymał karę 10 sekund za falstart, jednak Hyundai odwołał się od decyzji sędziów, dzięki czemu Norweg nie otrzymał żadnego balastu czasowego.

Na szóste miejsce spadł Ott Tänak, jako siódmy jedzie Kris Meeke, ósma lokata przypada Haydenowi Paddonowi, a czołową dziesiątkę uzupełniają Esapekka Lappi oraz Dani Sordo. Z dalszą rywalizacją pożegnał się z kolei Juho Hänninen, który miał wypadek na OS14. Toyota już potwierdziła, że nie zamierza wystawić jutro Fina w ramach przepisów Rally2. To jednocześnie koniec sezonu dla Hänninena, ponieważ japoński zespół podjął decyzję o tym, że w Rajdzie Australii udział wezmą jedynie Latvala oraz Lappi. Niewiele również wskazuje na to, aby znalazł on miejsce w innym zespole w przyszłym sezonie, gdyż w jego miejsce od stycznia zajmie Tänak.

Polska załoga Łukasz Pieniążek – Przemysław Mazur zajmuje 10 miejsce w klasyfikacji WRC 2, tracąc do prowadzącego Pontusa Tidemanda ponad 8 minut.

Jutro na kierowców i pilotów czeka pięć odcinków specjalnych, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Czy Elfyn Evans będzie w stanie wywalczyć pierwsze w karierze zwycięstwo w WRC?

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 3
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport World Rally Team 2:32:39.2
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 53,1
3 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport + 53,6
4 10
Jari-Matti Latvala
Mikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 57,7
5 6
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Motorsport + 1:03,6
6 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 1:06,1
7 9
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1:27,6
8 4
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Motorsport + 2:04,0
9 12
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 2:41,0
10 16
Dani Sordo
Marc Martí
Hyundai Motorsport + 3:35,8
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka