Meeke utrzymuje prowadzenie, pech Sordo i Mikkelsena

Meeke utrzymuje prowadzenie, pech Sordo i Mikkelsena Michelin

Kris Meeke po sobotniej popołudniowej pętli utrzymał prowadzenie w Rajdzie Hiszpanii, mając 13-sekundową przewagę przed niedzielnym finałem rywalizacji. O prawdziwym pechu mogą mówić kierowcy Hyundaia – Dani Sordo oraz Andreas Mikkelsen – którzy uszkodzili swoje samochody po najechaniu na ten sam kamień.

Podczas popołudniowej części jazd załogi miały do pokonania te same odcinki co o poranku, a na wieczór doszedł dodatkowo super oes o długości 2,24 km. Na pierwszym odcinku drugiej pętli najszybszy czas uzyskał Thierry Neuville, który powrócił do gry po problemach z końca porannej części rywalizacji. Zespół w czasie serwisu uporał się z usterką hydrauliki, jak również naprawił uszkodzenia z tyłu samochodu, dzięki czemu Belg nadal może walczyć o mistrzostwo WRC.

Chociaż długość tego odcinka wynosiła 24,40 km, czasy załóg w czołówce były niezwykle wyrównane. Za Neuvillem uplasowali się Sordo oraz Esapekka Lappi, którzy do zwycięzcy tego etapu stracili tylko 0,1 sekundy. Będący na czwartym miejscu Meeke miał 1,2 s straty, zaś czołowa dziesiątka zmieściła się w 8,5 sekundy.

Na 11 odcinku specjalnym najszybszy okazał się być broniący mistrzowskiego tytułu Sébastien Ogier, który wyprzedził Neuville’a o 0,6 sekundy. Francuz na tym etapie plasował się na czwartej pozycji, jednak do Tänaka oraz Sordo tracił odpowiednio pół sekundy oraz sekundę. Jedynie Meeke utrzymywał kilkunastosekundową przewagę. Neuville w wyniku wcześniejszych problemów miał 50 sekund straty do lidera, plasując się na siódmej pozycji. Chociaż awans w tamtym momencie wydawał się być mało prawdopodobny, Belg na OS12 wykorzystał pech swoich zespołowych partnerów.

Właśnie na tym odcinku z rywalizacji o czołowe pozycje odpadli Sordo oraz Andreas Mikkelsen, którzy do tej pory plasowali się w czołówce. Dodatkowo Mikkelsen, który zastąpił w Hiszpanii Haydena Paddona, prowadził w rajdzie po piątkowej części rywalizacji. Powodem wycofania się obu załóg Hyundaia było uszkodzenie układu sterowania po… najechaniu na ten sam kamień. Awarie w tych pojazdach okazały się być na tyle poważne, że dalsza jazda dzisiaj nie była możliwa. Hyundai najprawdopodobniej spróbuje ponownie wystawić obie załogi w ramach przepisów Rally2.

W wyniku takich okoliczności o dwie pozycje awansował wspomniany Neuville, który wskoczył na piątą pozycję. Na OS12 najszybszym czasem po raz kolejny popisał się Ogier, jednak różnice w czołówce ponownie były minimalne. Tänak stracił tylko 0,6 s, a duet Toyoty Hänninen oraz Lappi – sekundę. Niewiele większą stratę zaliczyli również Meeke oraz Neuville.

Na zakończenie dnia na załogi czekał super oes, który również padł łupem Ogiera. Z drugim czasem dosyć zaskakująco zameldował się Jan Kopecký, a czołową trójkę uzupełnił Meeke.

Po drugim dniu zmagań w Rajdzie Hiszpanii na prowadzeniu pozostał Kris Meeke, który przed rozstrzygającą częścią rywalizacji ma 13 sekund przewagi nad Sébastienem Ogierem, a na trzeciej pozycji plasuje się Ott Tänak. Na dramacie Hyundaia skorzystał Juho Hänninen, który jest czwarty, a czołową piątkę uzupełnia Thierry Neuville. Jako szósty jedzie Esapekka Lappi, siódme miejsce zajmuje Mads Østberg, a w najlepszej dziesiątce znajdują się także: Stéphane Lefebvre, Elfyn Evans oraz Eric Camilli.

W WRC2 na pozycji lidera nadal znajduje się Teemu Suninen. Polska załoga Łukasz Pieniążek – Przemysław Mazur wciąż zajmują szóste miejsce, jednak strata do Suninena wynosi już prawie 6 minut.

Jutro na załogi czeka 6 odcinków specjalnych, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Początek jutrzejszej części rywalizacji o godzinie 7:00 rano.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 7
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT 2:16:21,1
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 13,0
3 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 14,5
4 11
Juho Hänninen
Kaj Lindström
Toyota Gazoo Racing WRT + 34,0
5 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport + 53,2
6 12
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:22,1
7 14
Mads Østberg
Torstein Eriksen
M-Sport World Rally Team + 1:39,8
8 8
Stéphane Lefebvre
Gabin Moreau
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 2:00,7
9 3
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport World Rally Team + 3:15,1
10 82
Eric Camilli
Benjamin Veillas
M-Sport World Rally Team + 5:40,8
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka