Meeke najszybszy na shakedownie Rajdu Finlandii

Meeke najszybszy na shakedownie Rajdu Finlandii Citroën Racing

Kris Meeke uzyskał najlepszy czas podczas shakedownu Rajdu Finlandii. Brytyjczyk, który po nieobecności w Rajdzie Polski powrócił do Citroëna, był o 0,1 sekundy szybszy od Thierry’ego Neuvilla oraz o 0,5 lepszy niż Ott Tänak.

W wyniku decyzji Citroëna, Meeke nie wziął udziału w Rajdzie Polski z powodu popełnianych błędów we wcześniejszych rundach. Na Mazurach zastąpił go Andreas Mikkelsen, jednak teraz główny kierowca francuskiego zespołu powrócił na swoje miejsce.

Na odcinku testowym Ruuhimäki o długości 4,62 km Meeke okazał się być najszybszym kierowcą, jednak jego przewaga nad rywalami była bardzo mała. Po wymuszonej przerwie Brytyjczyk jest zdeterminowany, aby powtórzyć sukces sprzed dwunastu miesięcy, kiedy wygrał właśnie w Finlandii.

„Podczas pierwszego przejazdu byłem trochę zirytowany, ponieważ czułem, że przeprowadzone wcześniej testy zostały mocno zakłócone przez ulewne opady deszczu i mieliśmy problemy z trafieniem na odpowiednie warunki, aby wykonać swoją pracę” – powiedział Meeke.

„O poranku ruszyliśmy z nowymi częściami znajdującymi się w samochodzie, z których wcześniej nie korzystałem. Pierwsze przejazdy były niepewne, jednak wprowadziliśmy wiele zmian. Dla nas był to tak naprawdę test i wraz z upływem czasu odczucie było coraz lepsze”.

Po pierwszym przejeździe na czele klasyfikacji znajdował się Tänak, jednak wkrótce na pozycję lidera awansował Dani Sordo. Na trzeciej próbie poprzeczkę podwyższył startujący przed własną publicznością Jari-Matti Latvala, lecz ostatnie słowo należało do Meeke’a. Czas uzyskany na Latvalę wystarczył, aby ostatecznie uplasować się na czwartej pozycji, jednak do lidera stracił tylko 0,6 sekundy. Czołową szóstkę, która zmieściła się w sekundzie, uzupełnili Sordo oraz Craig Breen.

Lider mistrzostw Sébastien Ogier na jednym z przejazdów uzyskał bardzo podobny czas co Meeke, jednak rezultat Francuza został anulowany, ponieważ na swojej próbie ściął szykanę. To nie był też dobry poranek dla Juho Hänninena z Toyoty. Fin na otwarciu shakedownu dosyć mocno uszkodził swój samochód niedaleko szykany. Jego pojazd po tym incydencie powrócił do parku serwisowego ulokowanego w Jyväskylä, gdzie mechanicy starali się naprawić Yarisa.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 7
Kris Meeke
Paul Nagle
Citroën Total Abu Dhabi WRT 2:14,3
2 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport + 0,1
3 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 0,5
4 10
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 0,6
5 6
Dani Sordo
Marc Martí
Hyundai Motorsport + 0,9
6 9
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 1,0
7 4
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Motorsport + 1,3
8 14
Mads Østberg
Torstein Eriksen
M-Sport World Rally Team + 1,3
9 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 1,5
10 10
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 1,7

Źródło: wrc.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka