Kosztowny błąd Paddona, Tänak nowym liderem Rajdu Sardynii

Kosztowny błąd Paddona, Tänak nowym liderem Rajdu Sardynii Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Ott Tänak awansował na pozycję lidera Rajdu Sardynii po tym, jak Hayden Paddon w wyniku błędu na sobotniej popołudniowej pętli musiał pożegnać się z dalszą rywalizacją. Dzięki temu na drugie miejsce awansował Jari-Matti Latvala, a czołową trójkę uzupełnia Thierry Neuville.

W sobotnie popołudnie załogi miały do pokonania taką samą trasę, co o poranku, w tym zdradziecki odcinek Monte Lerno, który przy pierwszej okazji zebrał dosyć spore żniwo wśród kierowców WRC. Tym razem już na pierwszym etapie drugiej pętli szansę na zwycięstwo stracił jadący na pozycji lidera Hayden Paddon, który – jak sam określił – popełnił idiotyczny błąd, w wyniku którego doszło do uszkodzenia prawego tylnego koła oraz zawieszenia. Nowozelandczyk co prawda dojechał do mety z ponad minutową stratą, jednak nie udało się naprawić na czas Hyundaia i20 Coupe, przez co po raz kolejny w tym rajdzie doszło do przetasowania w stawce.

Na tym odcinku najlepszym czasem popisał się Ott Tänak, który jednocześnie stał się liderem Rajdu Sardynii. Na drugie miejsce awansował Jari-Matti Latvala, a czołową trójkę uzupełniał Thierry Neuville. Tänak okazał się być także najszybszy na drugim etapie tej pętli, będąc szybszym od Neuville’a o zaledwie 0,8 sekundy. Ostatni sobotni etap należał już jednak do świetnie jadącego Esapekki Lappiego, który o 0,1 sekundy pokonał Neuville’a, zaś dwie sekundy do Fina stracił Tänak.

Po sobotniej części rywalizacji kierowca M-Sportu ma prawie 25 sekund przewagi nad Latvalą oraz ponad minutową nad Neuvillem. Czwarte miejsce zajmuje Esapekka Lappi, a najlepszą piątkę uzupełnia Juho Hänninen. Na szóstej pozycji podąża lider mistrzostw Sébastien Ogier, za jego plecami pasuje się Mads Østberg. Ósmej lokaty broni Andreas Mikkelsen, dla którego jest to pierwszy start w tym roku na poziomie WRC, na dziewiątą pozycję awansował Jan Kopecký, a czołową dziesiątkę zamyka Eric Camilli.

Na zakończenie Rajdu Sardynii załogi w niedzielę będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 42,04 km. Czy Ott Tänak będzie w stanie sięgnąć po swoje pierwsze zwycięstwo w WRC?

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team 2:56:37,3
2 10
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 24,3
3 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport + 1:02,2
4 12
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 2:10,8
5 11
Juho Hänninen
Kaj Lindström
Toyota Gazoo Racing WRT + 2:42,1
6 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 3:26,1
7 14
Mads Østberg
Ola Fløene
M-Sport World Rally Team + 3:56,0
8 9
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 7:47,6
9 34
Jan Kopecký
Pavel Dresler
Škoda Motorsport II + 9:52,9
10 81
Eric Camilli
Benjamin Veillas
M-Sport World Rally Team + 9:53,8
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka