Paddon pozostaje liderem Rajdu Sardynii, ogromne problemy rywali

Paddon pozostaje liderem Rajdu Sardynii, ogromne problemy rywali Hyundai Motorsport

Hayden Paddon utrzymał prowadzenie w niesamowicie trudnym Rajdzie Sardynii, który na ostatnim odcinku porannej pętli sprawił mnóstwo kłopotów między innymi kandydatom w walce o mistrzowski tytuł. Na drugie miejsce awansował Ott Tänak, zaś na trzeciej pozycji podąża Jari-Matti Latvala.

Podczas sobotniej porannej pętli załogi miały do pokonania trzy odcinki specjalne, które – jak się okazały – sprawiły czołówce problemy. Na pierwszej dzisiejszej próbie najlepszy czas uzyskał lider rajdu Hayden Paddon, który wówczas komfortowo powiększył przewagę nad pozostałymi kierowcami, w tym zespołowym kolegą Thierrym Neuvillem. Belg nadrobił jednak stracony czas na drugim odcinku, będąc najszybszym na OS11, jednak nic nie zapowiadało ogromnych problemów, które przydarzyły się załogom na ostatnim odcinku porannej pętli.

Na liczącej prawie 30 kilometrów próbie Monte Lerno 1 doszło wręcz do przetasowania w czołówce. Hayden Paddon był jednym z nielicznych kierowców, którzy w miarę bezproblemowo pokonali ten etap, zachowując pierwszą pozycję w klasyfikacji rajdu. Na drugie miejsce awansował Ott Tänak, który traci do Nowozelandczyka zaledwie 9,4 sekundy, zaś czołową trójkę uzupełnia Jari-Matti Latvala, będąc 23,2 sekundy za reprezentantem Hyundaia. O ogromnych problemach mogą mówić jednak kandydaci do zdobycia mistrzowskiego tytułu.

Czterokrotny rajdowy mistrz świata Sébastien Ogier stracił aż dwie minuty na tym odcinku z powodu złapania kapcia, przez co Francuz nie ma już raczej szans na wywalczenie w tym rajdzie dobrego wyniku. Wybuchające opony dotknęły nie tylko kierowcę M-Sportu. Podobne problemy pojawiły się również u Andreasa Mikkelsena, który debiutuje w tegorocznym Citroënie C3 i po dwunastu odcinkach traci już niemal 6 minut do liderów. Co ciekawe, Norweg był w stanie utrzymać dziewiątą lokatę. Przebicie opony pojawiło się również u Madsa Østberga, na czym stracił 2:30 do czołówki. Z kolei inny faworyt do wygrania tego rajdu Thierry Neuville doznał awarii hamulców już na samym początku odcinka, przez co spadł w zestawieniu na czwartą pozycję.

Po pierwszej sobotniej pętli na prowadzeniu znajduje się Paddon, który najprawdopodobniej stoczy bój z Tänakiem o końcowe zwycięstwo. Do tej walki również dołączyć może Latvala. Na czwartym miejscu plasuje się Neuville, zaś czołową piątkę uzupełnia Juho Hänninen. Za jego plecami znajduje się zespołowy partner z Toyoty Esapekka Lappi, siódme miejsce zajmuje Sébastien Ogier, ósmy jest Mads Østberg, na dziewiątej lokacie jedzie Andreas Mikkelsen, zaś najlepszą dziesiątkę Rajdu Sardynii zamyka Eric Camilli.

Na ostatnim odcinku porannej pętli zatrzymał się jedyny polski kierowca rywalizujący jeszcze w rajdzie, Łukasz Pieniążek.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 4
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Motorsport 2:14:10,1
2 2
Ott Tänak
Martin Järveoja
M-Sport World Rally Team + 9,4
3 10
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 23,2
4 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Motorsport + 1:10,7
5 11
Juho Hänninen
Kaj Lindström
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:30,7
6 12
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 1:55,5
7 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport World Rally Team + 3:09,1
8 14
Mads Østberg
Ola Fløene
M-Sport World Rally Team + 3:21,4
9 9
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 5:50,2
10 81
Eric Camilli
Benjamin Veillas
M-Sport World Rally Team + 7:01,1
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka