Kłopoty czołówki, Tänak na czele po piątkowej rywalizacji

Kłopoty czołówki, Tänak na czele po piątkowej rywalizacji M-Sport

Popołudnie w Portugalii stanowiło pożegnanie z właściwą rywalizacją dla wielu czołowych kierowców. Z walki o najwyższe cele odpadli kolejno: Jari-Matti Latvala, Kris Meeke i Hayden Paddon. Na czele plasuje się Ott Tänak, który wyprzedza Daniego Sordo i Sébastiena Ogiera.

Trzy pierwsze oesy drugiej piątkowej pętli padły łupem kierowców Hyundaia. Na pierwszym miejscu plasowali się Paddon, Neuville i Sordo. Ostatni z tych odcinków przyniósł nieszczęśliwe rozwiązania dla niektórych z zawodników. Jadący jako drugi Latvala uderzył w skałę i rolował, a jego tempo drastycznie spadło, co spowolniło znajdujących się za nim kierowców. „Jechał jak moja babcia, muszę porozmawiać z sędziami” - denerwował się Neuville. Kris Meeke uszkodził na tym odcinku zawieszenie swojego Citroëna C3, a Hayden Paddon zmagał się z problemami z elektryką, które także wykluczyły go z walki o wysokie pozycje. Craig Breen poważnie uszkodził amortyzator w swoim aucie kilka kilometrów przed metą, jednak ku jego zdziwieniu nie spowodowało to dużych strat czasowych. Na pierwszym odcinku popołudniowej pętli Mads Østberg zmagał się ze 'slow puncture', jednak ostateczne zmuszony został do wymiany opony, czego konsekwencją była utrata kilku minut. Po tym zdarzeniu Norweg przyznał, że pomimo uzyskiwania dobrych wyników, stracił motywację do dalszej jazdy.

Po piątkowej rywalizacji różnice pomiędzy czołówką dalej są minimalne: pierwszą trójkę dzieli dokładnie pięć sekund, a w walce o zwycięstwo pozostaje wielu czołowych kierowców.

W kategorii WRC-2 nieprzerwanie prowadzi Andreas Mikkelsen, którego przewaga nad drugim Teemu Suninenem wynosi już ponad minutę. Łukasz Pieniążek plasuje się na 10. miejscu (+7:08.5), a Hubert Ptaszek na 14 (+18:24.4). W WRC-3 Jakub Brzeziński zajmuje 1. pozycję.

W sobotę na zawodników czeka sześć kolejnych odcinków specjalnych. Początek rywalizacji o godzinie 10:08.

Agata Bednarczuk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka