Ogier wygrywa w Walii, Kubica dziewiąty, Citroën z tytułem wicemistrzowskim

Sébastien Ogier pewnie wygrał Rajd Walii. Francuz odniósł swoje ósme zwycięstwo w sezonie i w dobrym stylu zakończył swój trzeci mistrzowski sezon w Volkswagenie. Kris Meeke stracił na mecie 26 sekund, a  trzeci Andreas Mikkelsen 36,2 sekundy.

Sébastien Ogier na mecie ostatniego odcinka specjalnego nie okazywał radości, jedynie wraz ze swoim pilotem Julienem Ingrassią trzymał francuską flagę na samochodzie. Na podium rajdu i podium odcinka Power Stage nie były otwierane szampany, a wszystkie załogi trzymały w rękach flagę Francji. Wszystko to ma związek z zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

Mistrz świata bardzo powoli zmierzał do mety, nie chcąc ryzykować powtórki z Hiszpanii. Meeke i Mikkelsen również jechali spokojnie, by nie stracić punktów w tak trudnych warunkach. Na odcinku Power Stage najszybszy był Mikkelsen przed Jari-Matti Latvalą i Robertem Kubicą, cała trójka zdobyła w ten sposób dodatkowe punkty.

Czwarty na mecie był Dani Sordo przed Haydenem Paddonem, dwaj punktujący w ten weekend zawodnicy dla pierwszego zespołu Hyundaia spisali się dobrze w tym rajdzie, ale nie potrafili nawiązać walki z czołówką. Szóste miejsce osiągnął Elfyn Evans w domowym rajdzie, mimo wcześniejszych problemów, co jest bardzo dobrym rezultatem dla młodego Walijczyka.

Siódmy na mecie zameldował się Mads Østberg, który nie mógł znaleźć tempa, a także zmagał się z przeciekającym samochodem. Dzięki postawie Meeka i Østberga Citroën nie dał się wyprzedzić Hyundaiowi i zdobył wicemistrzostwo świata producentów. Ósmy był Stéphane Lefebvre w trzecim DS 3, młody Francuz prezentował coraz lepsze tempo i w pełni zasłużenie uplasował się w punktach.

Dziewiąte miejsce zajął Robert Kubica, który po raz kolejny pokazał bardzo dobre tempo w prywatnej Fieście i mimo ogromu problemów technicznych zdobył 3 punkty do klasyfikacji generalnej i ostatecznie kończy sezon na najlepszym w karierze 12. miejscu. Punktowaną dziesiątkę zamknął Lorenzo Bertelli.

W klasie WRC2 zwyciężył Teemu Suninen. Fin  na mecie osiągnął 19,2 sekundy przewagi nad Ericiem Camillim i 1:02,0 minuty nad Craigiem Breenem. Camilli na dwóch ostatnich problemach miał duże problemy z silnikiem i stracił ponad 50 sekund, a także zwycięstwo w rajdzie. Jarosław Kołtun zajął 5. pozycję w tej klasie, a dwunastą.

Rajd Walii był już ostatnią rundą Rajdowych Mistrzostw Świata w tegorocznym sezonie. Już dużo wcześniej mistrzowski tytuł wśród kierowców wywalczył Sébastien Ogier, a wśród producentów Volkswagen Motorsport. Nowy sezon rozpocznie się w Monte Carlo w dniach 22-24 stycznia 2016 roku.