Po 2 dniach Rajdu Finlandii prowadzi Jari-Matti Latvala z Volkswagena. Wyprzedza o 2,6 sekundy kolegę z zespołu Sébastiena Ogiera i o 24 sekundy Krisa Meeka z Citroëna.

Dzisiejszego dnia kierowcy mieli do przejechania 158,43 kilometrów w ramach dziewięciu odcinków specjalnych. Latvala na drugiej pętli prezentował niesamowite tempo i udało mu się wyprzedzić mistrza świata. Meeke udanie dotrzymywał kroku liderom, ale spóźnił się minutę na przegrupowanie przed OS9 i otrzymał 10 sekund kary. Czwartą lokatę zajmuje jego kolega z zespołu Mads Østberg, który jedzie cały czas bardzo solidnym tempem. Norweg jest bardzo podekscytowany szybkością odcinków i wreszcie dobrą formą swojego DS3.

Piąty jest lider Hyundaia – Thierry Neuville, który ma dość przeciętne tempo jak na swoje możliwości, ale jest to wynikiem ostrożnej jazdy po wypadku na shakedownie. Belg wyprzedził na ósmym odcinku specjalnym zespołowego kolegę Daniego Sordo, Hiszpan bardzo dobrze spisuje się w Finlandii i jest dużo szybszy niż w Polsce. Za nim znajduję się drugi z reprezentantów gospodarzy Juha Hänninen w Fieście RS. Fin robi duże postępy w trakcie dnia i jedzie coraz szybciej, za nim jest Martin Prokop również w Fordzie, który świetnie wykorzystuje błędy i awarie rywali.

Lider klasy WRC 2 - Esapekka Lappi w Skodzie Fabia R5 jest dziewiąty, a dziesiątkę zamyka Ott Tänak startujący Fordem Fiesta. Estończyk miał duże problemy z amortyzatorem i tracił z tego powodu bardzo dużo czasu od czwartego OS-u. Na tym samym odcinku Elfyn Evans w Fieście uszkodził prawe tylne zawieszenie i tracił dużo więcej czasu od Tänaka. Robert Kubica miał przez całą pierwszą pętlę olbrzymie problemy techniczne. Najpierw sensor ciśnienia oleju, potem hamulec ręczny, przebita opona i na końcu zerwał się kabel od alternatora. Niestety wyjeżdżając ze strefy zmiany opon Polak musiał się wycofać z rywalizacji, ponieważ wszelkie próby napraw nie dawały skutku.

Hayden Paddon z Hyundaia na szóstym odcinku specjalnym wyleciał z trasy i nie ukończył dnia. Jedną próbę wcześniej koszmarny wypadek miał Andreas Mikkelsen - trzeci z kierowców Volkswagena. Na szczęście załodze się nic nie stało, ale uszkodzenia samochodu są duże i Norweg nie wróci jutro do rywalizacji.

W WRC2 prowadzi Lappi. Ma 1:08,0 minuty przewagi nad kolegą z zespołu Pontusem Tidemandem i 1:41.9 minuty nad Stéphanem Lefebvrem w Citroënie DS3 RRC. Wicelider klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Europy Craig Breen w Peugeocie 208 T16 R5 przed szóstym odcinkiem specjalnym musiał wycofać się z dalszej jazdy z powodu awarii silnika.

Jutro kierowcy przejadą 131,04 kilometrów w ramach ośmiu odcinków specjalnych. Pierwszy z nich rozpocznie się już o godzinie 7:08 polskiego czasu.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race