Mads Østberg najszybszy podczas shakedownu

Mads Østberg był najszybszy na odcinku testowym przed Rajdem Finlandii. Kierowca Citroëna wyprzedził o 0,4 sekundy Andreasa Mikkelsena w Polo R WRC i pół sekundy przed Robertem Kubicą w Fordzie.

Czwartą lokatę zajął Jari-Matti Latvala z Volkswagena zaledwie 0,2 sekundy za Kubicą, a piąty był lider mistrzostw - Sébastien Ogier również reperezentujący niemiecki team. Szósty czas osiągnął Ott Tänak, który jest najwyżej sklasyfikowanym kierowcą fabrycznym M-Sportu.

Na swoim pierwszym przejeździe wyleciał z trasy lider Hyundaia - Thierry Neuville, który rozbił się przy prędkości blisko 90 km/h. Jego i20 WRC zostało bardzo uszkodzone i teraz mechanicy muszą je odbudować do wieczora, kiedy to obędzie pierwszy odcinek specjalny.

„Nie mogliśmy nigdzie uciec, bo drzewa były bliskie trasy. Przyczepność była słaba, widziałem linię przejazdu innych kierowców. Wyjechałem za bardzo poza nią, a droga była lekko pochylona i nie udało mi się wrócić na wewnętrzną, pojechał na wprost. To był piątkowy zakręt, ale jechaliśmy na szóstym biegu. Próbowałem kontrować, ale nie udało mi się obrócić” – powiedział Neuville.

Ostatni jego wypadek na shakedownie miał miejsce przed Rajdem Niemiec w 2014 roku, Belg ma nadzieję, że podobnie jak wtedy jest to dobry prognostyk i uda mu się zwyciężyć.