Rajd Arktyczny dołącza do kalendarza WRC w sezonie 2021

Zimowy rajd rozgrywany w Rovaniemi zastąpi Rajd Szwecji, który został odwołany ze względu na niestabilną sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa COVID-19.

Fińskie odcinki specjalne położone za kołem podbiegunowym, będą rozgrywane w dniach 26-28 lutego. Dołączenie Rajdu Arktycznego do kalendarza WRC oznacza, że w sezonie 2021 Finlandia będzie gospodarzem dwóch rund WRC.

Rajd będzie przebiegał zgodnie ze ścisłymi procedurami krajowymi, lokalnymi i FIA dotyczącymi zabezpieczeń przeciwko COVID-19. Organizatorzy natomiast będą przestrzegać wszystkich protokołów dotyczących przemieszczania się kibiców.

Dyrektor zarządzający WRC Jona Siebel, był pod wrażeniem determinacji promotora AKK Sports w zorganizowaniu rajdu w tak krótkim czasie. „Odkąd w grudniu potwierdzono, że Rajd Szwecji się nie odbędzie, ciężko pracowaliśmy z AKK Sports, miastem Rovaniemi i jego entuzjastami, aby to wydarzenie się odbyło. To był ciężki wyścig z czasem i dziękuję wszystkim zaangażowanym ”- powiedział Siebel.

„Chociaż rajd rozpocznie się za zaledwie 44 dni, wiemy, że AKK nie pozostawi kamienia na kamieniu, aby zapewnić te same wysokie standardy, co tradycyjny letni Rajd Finlandii. Rajdy zimowe to jedne z najbardziej spektakularnych wydarzeń w sporcie. Zimowa kraina pełna śniegu i wielkich zasp na drogach, to marzenie kierowców, więc myślę, że dla WRC to świetna sprawa!”.

Dyrektor generalny AKK Sports Riku Bitter, jest zachwycony, jak szybko Rovaniemi wpadło na pomysł rundy WRC w tak krótkim czasie: „Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie i zbadać nasze możliwości. Spośród różnych opcji wyróżnia się Rovaniemi, ze swoją solidną kulturą organizowania zimowych rajdów, dobrą reputacją, jako miasto imprez międzynarodowych oraz dużą liczbą entuzjastycznych i doświadczonych rajdowców”- powiedział Bitter.

Dyrektor rajdowy FIA Yves Matton, również nie krył zadowolenia z dołączenia nowej rundy do kalendarza WRC: „Wraz z dołączeniem do kalendarza Rajdu Arktycznego, będziemy mieli okazję doświadczyć rajdu w regionie, o którym zawsze marzyliśmy i gdzie warunki zapowiadają się optymalnie na imprezę śnieżną. Po niefortunnym odwołaniu Rajdu Szwecji w grudniu jest to dowód na to, że wyzwania wiążą się z możliwościami”.

„Chciałbym podziękować AKK i zespołowi organizacyjnemu za ich zaangażowanie, profesjonalizm i determinację, które umożliwiają im zrealizowanie drugiej rundy w Finlandii w krótkim czasie. Udzielimy wszelkiej naszej pomocy i wsparcia, aby zapewnić wielki sukces w tej nowej rundzie ”.

Rajd Arktyczny będzie liczył 10. odcinków specjalnych o łącznej długości 260 km.

Źródło: wrc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league