Belgia zastąpi Wielką Brytanię w kalendarzu WRC

WRC potwierdziło, że belgijski Rajd Ypres znajdzie się w tegorocznym kalendarzu WRC, w którym zastąpi Rajd Wielkiej Brytanii.

Asfaltowa runda w Belgii została zaplanowana na sierpień, choć konkretna data wydarzenia nie została jeszcze ustalona. Zastąpi ona zaproponowaną przez Wielką Brytanię rajd, który miał zostać zorganizowany na odcinkach w Irlandii Północnej. Plany te zostały jednak porzucone z powodu niepewności co do dostępu do publicznych finansów, które wynikają z pandemii koronawirusa.

Belgia miała zadebiutować w kalendarzu WRC już w ubiegłym roku, kiedy zaproponowano Rajd Ypres w zmienionym harmonogramie. Ta runda wówczas nie doszła do skutku z powodu pandemii. Belgia będzie 35. krajem, który zorganizuje u siebie rundę WRC. Sam Rajd Ypres po raz pierwszy odbył się w 1965 roku, a przez wiele lat był stałą rundą Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). W 2018 i 2019 roku wygrywali obecni kierowcy Hyundaia - Thierry Neuville oraz Craig Breen, którzy startowali w samochodach R5.

Jona Siebel, dyrektor zarządzający WRC Promoter, stwierdził, że Rajd Ypres przypadnie do gustu zespołom, kierowcom i pilotom, jako że jest to popularny przystanek wśród załóg od ponad 50 lat.

„Od pół wieku Ypres jest niezwykle popularnym kamieniem węgielnym europejskich rajdów. Awans do rangi WRC zapewni organizację jednego z najpoważniejszych wyzwań sezonu i cieszę się, że mistrzostwa zawitają do Belgii po ubiegłorocznym odwołaniu rundy. Trudna mieszanka wąskich asfaltowych dróg z głębokimi rowami na poboczu, w połączeniu z niektórymi odcinkami specjalnymi rozgrywanymi w ciemności i możliwością różnorodnej pogody, zapewni kibicom mnóstwo emocji” – powiedział Siebel.

Siebel przyznał również, że żałuje braku rajdu w Wielkiej Brytanii, jednak rozumie obecną sytuację w tym rejonie.

„To smutne, że w tym roku WRC nie będzie cieszyć się pięknem Irlandii Północnej, ale pandemia nadal wpływa na światową gospodarkę. Nasz entuzjazm do rundy WRC w tym regionie pozostaje silny i liczymy na owocne dyskusje w sprawie sezonu 2022”.

Z kolei Yves Matton, dyrektor rajdowy FIA, dodał, że choć tegoroczny kalendarz został opracowany z myślą o trwającej pandemii, nadal trzeba liczyć się z nowymi ograniczeniami wynikającymi z dynamiki globalnej sytuacji.

„Kalendarz na sezon 2021 ostał opracowany w taki sposób, aby poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z pandemią COVID-19 i wiedzieliśmy, że prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoła bieżącym problemom. Bobby Willis i jego zespół włożyli wiele pracy i wysiłku, aby sprawdzić WRC do Irlandii Północnej i jesteśmy bardzo rozczarowani, że w tym roku nie odbędzie się rajd w Wielkiej Brytanii” – stwierdził Matton.

„Jest to szansa dla belgijskiego Rajdu Ypres, aby zając to miejsce po ubiegłorocznej próbie. Runda ta ukaże DNA rajdów dzięki trasom łączącym Ypres i Spa-Francorchamps – dwie najbardziej kultowe obiekty belgijskiego motorsportu. Z niecierpliwością czekam na to”.

Źródło: wrc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league