Sordo na prowadzeniu w Rajdzie Sardynii

Dani Sordo z Hyundaia jest liderem po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Sardynii i ma prawie 20-sekundową przewagę nad resztą stawki przed drugim dniem zmagań we Włoszech.

O poranku najlepsze tempo prezentował Teemu Suninen, który wykorzystał konserwatywne podejście swoich rywali, a także fakt korzystnej pozycji startowej i na OS1 Tempio Pausania (12,08 km) pokonał resztę stawki aż o 12,4 sekundy. Na drugim oesie Erula – Tula (21,78 km) tym razem najszybciej pojechał Sordo, który jest jednym z trzech kierowców Hyundaia wymieniających się jednym samochodem w trakcie sezonu (pozostali to Sébastien Loeb, który zakończył już swój kontrakt z zespołem, a także Craig Breen). Hiszpan także skorzystał z bardzo dogodnej pozycji startowej.

Dokładnie z powodu pozycji startowej cierpiał z kolei aktualny lider mistrzostw Elfyn Evans z Toyoty, który otwierał dzisiejsze trasy. Mimo to, Brytyjczyk był w stanie pojechać najszybciej na OS3, który był drugim przejazdem próby Tempio Pausania. Na nim pokonał on swojego zespołowego kolegę Sébastiena Ogiera o 2,1 s.

Poranna pętla zakończyła się również drugim przejazdem oesu Erula – Tula, który widocznie odpowiadał Sordo. Hiszpan ponownie był najszybszy na tym odcinku, pokonując tym razem zespołowego kolegę Thierry’ego Neuville’a o 9,4 s. Powrócił on w ten sposób również na pozycję lidera rajdu i przed południowym serwisem miał 7,5 s przewagi nad Suninenem, zaś czołową trójkę uzupełniał Ogier.

Właśnie podczas serwisu sporo pracy czekało na mechaników Hyundaia obsługujących samochód aktualnego mistrza świata Otta Tänaka. Estończyk stracił o poranku prawie dwie minuty z powodu zagadkowego problemu, który dotknął przód jego i20 WRC, co wymagało odbudowy. Oprócz Estończyka, pech dosięgnął również Esapekki Lappiego z M-Sportu, którego Ford Fiesta doznała awarii silnika na OS2, zaś Takamoto Katsuta z Toyoty rolował na OS4. Oczekuje się, że obaj powrócą do rywalizacji w sobotę.

Po południu rozegrano kolejne dwa oesy, na których najszybciej pojechał Sordo. Na OS5 Sedini – Castelsardo (14,72 km) Hiszpan był szybszy od Tänaka o 0,9 s. Na tej próbie najlepszy czas mógł mieć Neuville, jednak w jednym z nawrotów jego Hyundai zgasł i zanim ponownie uruchomił silnik, stracił on kilka cennych sekund.

Problem Hyundaia powrócił na ostatnim oesie dnia, OS6 Tergu – Osilo (12,81 km), lecz mimo to stracił tylko 1,3 sekundy do najszybszego Sordo, który znajduje się na prowadzeniu w Rajdzie Sardynii i ma 17,4 s. przewagi nad resztą stawki. Na drugim miejscu znajduje się Suninen, a czołową trójkę uzupełnia Neuville, który ma tylko 0,8 s. przewagi nad Ogierem. Jako piąty jedzie Evans, szóstą pozycję zajmuje Gus Greensmith, a siódmy jest Pierre-Louis Loubet. Ósme miejsce okupuje Tänak, który wykorzystał techniczne problemy Kalle Rovanpery i wyprzedził Fina na zakończenie dnia.

W WRC 2 na prowadzeniu znajduje się Pontus Tidemand, który ma ponad pół minuty przewagi nad Adrienem Fourmauxem. Z kolei w WRC3 liderem jest Oliver Solberg, który ma 6,4 s. zapasu nad Yohanem Rosselem i jednocześnie zamyka czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej rajdu. Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem zajmują w swojej klasie piąte miejsce z 43-sekundową stratą do Solberga.

Podobnie jak dzisiaj, jutro załogi będą mieć do pokonania również sześć odcinków specjalnych, których łączna długość wyniesie 101,69 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
16

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT1:12:40,9
23

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 17,4
311

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 35,2
417

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 36,0
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 51,9
644

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 1:07,1
77

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
Hyundai 2C Competition+ 1:33,5
88

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:53,7
969

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:32,3
1032

Oliver Solberg
Aaron Johnston
Oliver Solberg+ 3:01,2

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league