Neuville na czele shakedownu Rajdu Turcji

Thierry Neuville uzyskał najlepszy czas na piątkowym odcinku testowym przed Rajdem Turcji, piątą rundą tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata.

Rajd Turcji uważany jest za najtrudniejszy w kalendarzu, głównie za sprawą wymagających odcinków specjalnych, pokrytych często kamieniami i skałami. Tu nie liczy się tylko szybkość, ale również wytrzymałość – podczas tej rundy bardzo dużą, jeśli nie kluczową rolę odgrywa zawieszenie, które wytrzyma trudy oesów.

O tym, że Rajd Turcji nie będzie łatwy, zdążył przekonać się najszybszy na 4,7-kilometrowym shakedownie Neuville, który podczas drugiego przejazdu doznał właśnie uszkodzenia zawieszenia przy prawym tylnym kole w swoim Hyundaiu i20. Po naprawie w serwisie, pokonał on o 1,2 sekundy swojego zespołowego kolegę Otta Tänaka. Z trzecim wynikiem zameldował się reprezentant Toyoty Kalle Rovanperä

„To niesamowicie trudne etapy. Shakedown sam w sobie był bardzo ciężki, ale przetrwaliśmy i udało nam się znaleźć dobre ustawienia. Potrzebujemy dobrego występu wieczorem, aby rozpocząć rajd, ale nie mogę się już tego doczekać” – powiedział Neuville.

Po pierwszym przejeździe na czele tabeli z czasami znajdował się Rovanperä, będąc wówczas szybszym o 0,9 s od Neuville’a, zaś trzeci był Gus Greensmith z M-Sport Forda. Podczas drugiego podejścia nowym liderem został Tänak, zaś Neuville z powodu swojej awarii spadł poza czołową szóstkę. Belg jednak wrócił na trzeci przejazd i ustanowił najlepszy czas shakedownu.

Z czwartym wynikiem zameldował się Elfyn Evans, który do zespołowego kolegi z Toyoty Rovanpery stracił 0,1 s. Piąty był lider mistrzostw Sébastien Ogier, który także jeździ za kierownicą Toyoty, a na szóstej pozycji uplasował się jego rodak Sébastien Loeb z Hyundaia.

Po dobrym początku dnia, Greensmith uplasował się ostatecznie na dalszej pozycji, między innymi z powodu wypadku z jego udziałem, do którego doszło na 1,6-kilometrze po starcie do ostatniego przejazdu. Brytyjczyk uderzył w skarpę, jednak jego Ford nie wydawał się być zbyt mocno uszkodzony.

W rajdzie udział weźmie jedna polska załoga. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak wystartują w Škodzie Fabia Rally2 evo w klasyfikacji WRC 3.

Źródło: wrc.com

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT3:23,4
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,2
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,4
433

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,5
517

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,7
69

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3,6
73

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 3,9
844

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 4,8
97

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
Hyundai 2C Competition+ 4,8
104

Esapekka Lappi
Janne Ferm
M-Sport Ford WRT+ 5,6

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league