Ostatni dzień Rajdu Meksyku odwołany

Promotor WRC wspólnie z zespołami zgodzili się na odwołanie niedzielnej części Rajdu Meksyku, aby zapewnić uczestnikom bezpieczny powrót do domów w wyniku globalnej pandemii koronawirusa.

Rajd Meksyku został ostatnim wydarzeniem motorsportowym z ważniejszych serii, który faktycznie został przeprowadzony pomimo odwołania lub przełożenia chociażby wyścigów Formuły 1, Formuły E, WEC czy też MotoGP. Wczoraj ogłoszono przesunięcie kwietniowego Rajdu Argentyny na bliżej niesprecyzowany termin, lecz sama runda w Meksyku zaplanowana na ten weekend odbywała się bez problemów organizacyjnych.

Gwałtowna skala rozprzestrzeniania się panującego na świecie koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19, zwłaszcza w Europie, a co za tym idzie, znaczące restrykcje przemieszczania się wprowadzane przez kolejne kraje, w tym zamykanie granic, skłoniło organizatorów Rajdu Meksyku i samych mistrzostw WRC o przedwczesne zakończenie rywalizacji. Według ustaleń, rywalizacja zakończy się po OS21 Rock & Rally León (sobota, 19:26 czasu lokalnego/niedziela, 2:26 czasu polskiego). Dzięki temu, że na tym etapie przejechanych zostanie 75% dystansu, do klasyfikacji mistrzowskich zostaną przyznane pełne punkty. Potwierdzono jednak, że nie zostanie zorganizowany Power Stage, za który przyznawane są dodatkowe punkty najszybszym pięciu kierowcom.

„Decyzja o zakończeniu imprezy dzisiaj została podjęta jednogłośnie przez organizatorów Rajdu Meksyku przy wsparciu gubernatora, Promotora WRC i FIA” – powiedział dyrektor rajdowy FIA, Yves Matton. „Bardzo nam przykro, że rajd musi się zakończyć przedwcześnie, ale z powodu gwałtownie zmieniającej się sytuacji i wszelakich ograniczeń w podróżowaniu wprowadzanych w różnych regionach świata, priorytetem było zapewnienie bezpiecznego powrotu do domu dla zespołów i personelu. Chcieliśmy podziękować organizatorom oraz Meksykańskiej Międzynarodowej Federacji Motorsportu (OMDAI) za ich wyjątkowe zaangażowanie w organizację światowej klasy imprezy oraz lokalnej służbie zdrowia za ich ciężki wysiłek i wszelkie działania podjęte w celu ochrony mieszkańców i przybyszów”.

„Podobała nam się wizyta w León dzięki wyjątkowej gościnności i chcielibyśmy podziękować całemu zespołowi Rajdu Meksyku, oraz władzom Guanajuato za doskonałą organizacje wysokiej klasy weekendu wyścigowego” – dodał Promotor WRC, Oliver Ciesla. „Wsparcie, jakim cieszyło się WRC w Meksyku ze strony fanów oraz władz jest wyjątkowe i żałujemy, że ten weekend przedwcześnie się kończy. Aby jednak zapewnić kolegom i członkom zespołów powrót do domu do ich rodzin w coraz bardziej skomplikowanych możliwościach podróży, doceniamy zrozumienie i współpracę wszystkich zaangażowanych stron w ogłoszenie zwycięzcy 17. edycji Rajdu Meksyku w sobotni wieczór”.

Źródło: wrc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league