Ogier na prowadzeniu w Rajdzie Meksyku

Sébastien Ogier znajduje się na pozycji lidera po piątkowej części rywalizacji w trzeciej rundzie tegorocznego sezonu WRC – Rajdzie Meksyku. Francuz wypracował sobie dość znaczącą przewagę nad resztą stawki, wykorzystując ponadto problemy swoich rywali.

W czwartek, kiedy to rozegrano dwa krótkie odcinki specjalne o długości 1,12 km i na których najszybszy był Thierry Neuville, w piątek załogi miały do pokonania 10 oesów o łącznym dystansie 132,86 km.

W piątek o poranku zawodnicy przystąpili do słynnego odcinka El Chocolate o długości 31,45 km. Na nim najlepszy czas uzyskał Ott Tänak, który wykorzystał swoją szóstą pozycję w tegorocznym sezonie WRC i możliwość startu do tego oesu z dalszej pozycji. Estończyk wypracował na nim aż 10-sekundową przewagę nad drugim na tej próbie Ogierem, zaś Neuville, który przeczyszczał trasę, uzyskał piąty czas. Inny z kierowców Hyundaia – Dani Sordo – stracił na tym oesie ponad 5 minut z powodu problemów z montowaniem chłodnicy.

Tänak był liderem rajdu jedynie przez chwilę, ponieważ na kolejnym odcinki specjalnym OS4 Ortega 1 (17,24 km) wypadł on z trasy i uszkodził tył swojego Hyundaia, tracąc na całym zdarzeniu prawie minutę do najszybszego na tej próbie Ogiera. Na kolejnym odcinku OS5 Las Minas 1 (13,69 km) z najlepszym czasem zameldował się Sordo, który uporał się ze swoimi wcześniejszymi problemami, lecz miał przed sobą zadanie nadrabiania ogromnych strat po OS3.

Na zakończenie porannej pętli na OS6 Parque Bicentenario (2,71 km) najszybszy był Neuville, lecz to Ogier znajdował się na prowadzeniu na półmetku piątkowej części rywalizacji, mając 9,7 sekundy przewagi nad Teemu Suninenem. Neuville plasował się na trzeciej pozycji, tracąc do Sunninena zaledwie 0,6 sek., czwarty był Esapekka Lappi, a czołową piątkę zamykał Elfyn Evans.

Po południowym serwisie Ogier kontrolował tempo i bezproblemowo utrzymał swoje prowadzenie. Na drugim przejeździe El Chocolate (OS7) najlepszy był Tänak, lecz do Ogiera w tym momencie tracił ponad pół minuty. Kolejne problemy na tym samym oesie dotknęły Sordo, w Hyundaiu którego doszło do całkowitej awarii silnika, przez co dla Hiszpana był to koniec dzisiejszych zmagań. Z kolei po ukończeniu oesu, Ford Fiesta Esapekki Lappiego stanął w ogniu, a załoga czy też będący na miejscu porządkowi nie mogli sobie poradzić z pożarem. Ze względu na nieobecność strażaków będących przy samochodzie ekipy M-Sport, następny odcinek OS8 Ortega 2 został odwołany.

Na OS9 Las Minas 2 ponownie z najlepszym czasem zameldował się Tänak, zaś kolejne problemy dotknęły drugiego z jego zespołowych kolegów – Neuville’a – w samochodzie którego doszło do problemów z silnikiem.

Na zakończenie dnia załogi miały do przejechania trzy krótkie odcinki specjalne. Na obu przejazdach superoesu Autodromo Shell V-Power (2,33 km) najszybszy był Ogier, zaś na ostatnim odcinku dnia OS12 Street Stage León (0,73 km) po najlepszy czas pojechał Kalle Rovanperä.

Tym samym Ogier znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części zmagań w Rajdzie Meksyku. Francuz ma 13,2 sekund przewagi nad Teemu Suninenem, zaś kolejne 20 sekund traci trzeci Evans, który na ostatnim oesie wyprzedził Tänaka, mając nad nim zaledwie 0,2 sekundy zapasu w klasyfikacji rajdu. Piąty jest Rovanperä ze stratą 2,3 sek. do Tänaka, zaś jako szósty jedzie Gus Greensmith, który do Fina ma 41,1 sek. straty.

Liderem WRC 2 jest Pontus Tidemand, który jednocześnie znajduje się na siódmym miejscu w ogólnej klasyfikacji rajdu. Szwed ma prawie minutę przewagi nad swoim głównym rywalem Nikołajem Gryazinem. Dziewiątą pozycję zajmuje z kolei lider WRC 3 Marco Bulacia Wilkinson, zaś czołową dziesiątkę zamyka inny kierowca z tej kategorii - Emilio Fernández.

W Rajdzie Meksyku bierze udział polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. Zajmują oni czwarte miejsce w WRC 3 ze stratą ponad 8 minut do lidera swojej kategorii, zaś w ogólnej klasyfikacji rajdu plasują się na 14. pozycji.

W sobotę załogi będą miały do pokonania 9 odcinków specjalnych o łącznej długości 133,74 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
117

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT1:23:09,2
23

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 13,2
333

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 33,2
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 33,4
569

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 35,7
644

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 1:16,8
722

Pontus Tidemand
Patrik Barth
Toksport WRT+ 4:16,7
820

Nikołaj Gryazin
Jarosław Fiedorow
Hyundai Motorsport N+ 5:07,8
927

Marco Bulacia Wilkinson
Giovanni Bernacchini
Marco Bulacia Wilkinson+ 5:54,3
1032

Emilio Fernández
Ruben Garcia
Toksport WRT+ 8:39,8

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league