Evans wygrywa skrócony Rajd Szwecji

Elfyn Evans odniósł pewne zwycięstwo w drugiej rundzie tegorocznego sezonu WRC – Rajdzie Szwecji – którego harmonogram był skrócony z powodu braku śniegu i lodu na trasach oraz ciepłych warunków. Walijczyk dzięki temu wynikowi wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw, mając tyle samo punktów co Thierry Neuville. Drugie miejsce zajął Ott Tänak, a trzecią lokatę wywalczył Kalle Rovanperä, dla którego jest to pierwsze podium w karierze.

Po sobotniej części rywalizacji na prowadzeniu znajdował się Evans, który w ciągu dnia powiększył swoją przewagę nad Tänakiem do 17,2 sekundy. Na niedzielę początkowo przewidziano dwa przejazdy próby Likenäs (21,29 km), jednak z powodu złej pogody i w celu oszczędzenia trasy przed Power Stage wczoraj podjęto decyzję o anulowaniu porannego podejścia, przez co załogi dzisiaj musiały zmierzyć się tylko z jednym oesem. Przez noc i o poranku na tym odcinku spadło dość sporo deszczu, co w połączeniu z zalegającym miejscami lodem stanowiło prawdziwe wyzwanie dla kierowców.

Ostatecznie Evans nie miał większych problemów na ostatnim oesie i po raz pierwszy od Rajdu Walii w 2017 roku sięgnął po zwycięstwo w WRC – swoje drugie w karierze. Dzięki wygranej Walijczyk wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji sezonu, zrównując się punktami z Neuvillem. Drugie miejsce zajął Tänak, a na najniższym stopniu podium stanął Rovanperä, który w bezpośredniej walce pokonał o X sekund Ogiera. Piąte miejsce wywalczył Esapekka Lappi, szósty był Neuville, jako siódmy do mety do jechał Craig Breen, z ósmym miejscem ze Szwecji wyjechał Teemu Suninen, a dziewiąte miejsce zajął Takamoto Katsuta.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Rovanperä (5), Neuville (4), Ogier (3), Tänak (2) i Lappi (1).

W klasyfikacji WRC 3 po zwycięstwo sięgnął Jari Huttunen, który o 3,4 sekundy pokonał Emila Lindholma i zamknął czołową dziesiątkę rajdu. Z kolei w kategorii WRC 2 wygrana przypadła Madsowi Østbergowi.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Meksyku, który odbędzie się za 4 tygodnie w dniach 12-15 marca.

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT1:11:43,1
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 12,7
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 20,2
417

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 23,6
54

Esapekka Lappi
Janne Ferm
M-Sport Ford WRT+ 32,4
611

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 33,8
716

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:00,9
83

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 1:24,5
918

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:59,6
1058

Jari Huttunen
Mikko Lukka
Jari Huttunen+ 4:03,0

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league