Evans utrzymuje prowadzenie w Rajdzie Szwecji

Elfyn Evans wciąż znajduje się na pozycji lidera po sobotniej części rywalizacji w skróconym Rajdzie Szwecji, powiększając swoją przewagę nad drugim Ottem Tänakiem.

Po piątku Evans miał 8,5 sekundy zapasu nad Tänakiem, zaś trzeci był Kalle Rovanperä, który do Walijczyka tracił 14,3 sek. Dzisiaj załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 63,68 km – identyczne do tych przejeżdżanych wczoraj.

Sobotnia część zmagań należała praktycznie w pełni do Evansa, który na każdym oesie stopniowo powiększał przewagę nad swoimi rywalami. Kierowca Toyoty był najszybszy na otwierającym dzień OS6 Hof-Finnskog 2 (21,26 km), pokonując Tänaka o 3,2 sek., na OS7 Finnskogen 2 (20,68), na którym był szybszy od Tänaka o 3,6 sek., a także na OS8 Nyckelvattnet 2 (18,94 km), gdzie pokonał Rovanperę o sekundę. Na zakończenie dnia załogi zmierzyły się z krótkim OS9 Torsby Sprint 2 (2,8 km), na którym najlepszy czas uzyskał Thierry Neuville, zaś Evans stracił do Belga 0,8 sek. i był czwartym najszybszym kierowcą na tej próbie.

Podczas gdy Evans pewnie utrzymywał pozycję lidera, zaś Tänak zachowywał drugie miejsce, nawiązała się walka o prowizoryczny najniższy stopień podium pomiędzy kolegami z Toyoty – Sébastienem Ogierem a Kalle Rovanperą. Przez cały dzień różnica między nimi wynosiła mniej niż 2 sekundy.

Przed niedzielną częścią rywalizacji, składającą się tylko z odcinka Power Stage, Evans ma 17,2 sekundy przewagi nad Tänakiem. Na trzecim miejscu znajduje się Ogier, który ma tylko 0,5 sek. zapasu nad czwartym Rovanperą. Jako piąty jedzie Esapekka Lappi, który do duetu Toyoty traci 5,4 sekundy, a za jego plecami podąża Thierry Neuville, który ma 4,5 sek. straty do Fina. Zespołowy kolega z Hyundaia Craig Breen jest siódmy, ósmy jest Teemu Suninen, a czołową dziesiątkę zamykają Takamoto Katsuta oraz nowy lider WRC 3 – Jari Huttunen, który ma tylko 3,4 sek. przewagi nad Emilem Lindholmem.

W klasie WRC 2 na prowadzeniu nadal znajduje się Mads Østberg, który znajduje się na 12. miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu, lecz do walczącego duetu z WRC 3 traci tylko 2,5 sekundy. Z kolei polska załoga Michał Sowołow/Maciej Baran pozostają na ósmym miejscu w klasie WRC 3.

Jak już wspomniano wcześniej, jutro na załogi czeka jedynie Power Stage OS11 Likenäs 2 o długości 21,19 km. W pierwotnym harmonogramie na niedzielę przewidziano dwa oesy, jednak brak śniegu i wysokie temperatury doprowadziły do anulowania jutrzejszej porannej próby OS10 Likenäs 1.

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT1:00:38,9
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 17,2
317

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 28,8
469

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 29,3
54

Esapekka Lappi
Janne Ferm
M-Sport Ford WRT+ 34,7
611

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 39,2
716

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 49,7
83

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 1:14,8
918

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:37,4
1058

Jari Huttunen
Mikko Lukka
Jari Huttunen+ 3:39,1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league