Evans na prowadzeniu po pierwszym dniu Rajdu Szwecji

Elfyn Evans znajduje się na pozycji lidera po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Szwecji, mając kilkusekundową przewagę nad Ottem Tänakiem.

Z powodu braku śniegu z wyprzedzeniem potwierdzono, że tegoroczna edycja szwedzkiej rundy zostanie skrócona do zaledwie dziesięciu odcinków specjalnych o łącznej długości 169,74 km. Dzisiaj załogi miały do pokonania cztery oesy, których łączna długość wyniosła 63,68 km.

Warunki na trasach były ogólnie mówiąc dalekie od ideału. Załogi dysponowały oponami z kolcami, a większa część oesów nie była pokryta śniegiem, co skutkowało niskim poziomem przyczepności, szczególnie na ostatnich kilometrach odcinków specjalnych.

Na otwarcie dnia na OS2 Hof-Finnskog 1 (21,26 km) najlepszy czas uzyskał Evans, który pokonał drugiego Tänaka o 1,1 sekundy, zaś trzeci na tej próbie Kalle Rovanperä miał na mecie 2 sek. straty. Na kolejnej próbie OS3 Finnskogen 1 (20,68 km) tym razem to Tänak zameldował się z najszybszym czasem, będąc szybszym od Evansa o 0,9 sek. Evans odpowiedział Estończykowi na OS4 Nyckelvattnet 1 (18,94 km), gdzie urwał z jego czasu aż 8,5 sekundy. Czołową trójkę tego oesu uzupełnili pozostali fabryczni kierowcy Toyoty - Rovanperä oraz Sébastien Ogier. Po kilkugodzinnej przerwie na krótkim OS5 Torsby Sprint 1 (2,8 km) etapowe zwycięstwo zaliczył Tänak, który ponadto wykorzystał obrócenie się w nawrocie i zgaśnięcie samochodu Rovanpery.

Przed sobotnią częścią rywalizacji Evans ma 8,5 sek. przewagi nad Tänakiem, zaś 14,3 sek. do Walijczyka traci Rovanperä. Na czwartej pozycji znajduje się Ogier, jako piąty jedzie Esapekka Lappi, zaś szóstą pozycję okupuje zwycięzca Rajdu Monte Carlo Thierry Neuville, który otwierał dziś trasy i przyznał się do braku pewności siebie. Siódme miejsce zajmuje Craig Breen, ósma lokata należy do Teemu Suninena, zaś dziewiąty jest Takamoto Katsuta. Czołową dziesiątkę zamyka lider WRC 3 Emil Lindholm.

Jari-Matti Latvala, który na ten sezon znalazł się bez miejsca w zespole WRC po raz pierwszy od 2006 roku, powrócił na Rajd Szwecji za kierownicą prywatnej Toyoty Yaris, jednak najpierw Fin zaliczył częściowe obrócenie samochodu na drugim oesie dnia, a później doznał awarii układu elektrycznego. Szef Toyoty Tommi Mäkinen powiedział, że w tym przypadku wina leży po stronie producenta i postara się zrekompensować Latvali ten incydent dodatkowym startem w Rajdzie Sardynii.

W klasyfikacji WRC 2 na prowadzeniu znajduje się Mads Østberg, który ma 8,4 sekundy przewagi nad Ole Christianem Veiby. W Rajdzie Szwecji bierze udział polska załoga Michał Sołowow – Maciej Baran, która zajmuje ósme i zarazem przedostatnie miejsce w klasie WRC 3.

W sobotę załogi będą miały do pokonania te same 4 odcinki, na których rozegrano dzisiejszą część zmagań.

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT30:43,7
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 8,5
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 14,3
417

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 17,8
54

Esapekka Lappi
Janne Ferm
M-Sport Ford WRT+ 20,9
611

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 23,6
716

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 24,2
83

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 31,4
918

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 49,6
1028

Emil Lindholm
Mikael Korhonen
Emil Lindholm+ 1:45,7

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league