Toyota potwierdziła składy załóg na przyszły sezon WRC

Zespół Toyota Gazoo Racing potwierdził zupełnie nowy skład załóg na przyszłoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Barwy japońskiego producenta bronić będą Sébastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanperä.

Ogier przejdzie do Toyoty z odchodzącego z WRC Citroëna dzięki podpisaniu rocznej umowy. Francuz najprawdopodobniej pod koniec przyszłego roku ogłosi z kolei zakończenie rajdowej kariery. Evans i Rovanperä podpisali zaś dwuletnie kontrakty. Evans odejdzie z M-Sport Forda, gdzie jeździł przez dotychczasową karierę w WRC. Z kolei zaledwie 19-letni Rovanperä awansuje do WRC po zdobyciu tytułu WRC 2 Pro w zespole Škoda Motorsport.

Tych trzech kierowców zastąpią tegorocznego mistrza świata Otta Tänaka, który w przyszłym roku będzie jeździć w Hyundaiu, a także Jari-Matti Latvalę i Krisa Meeke’a, którzy na chwilę obecną są bez kontraktu.

Szef Toyoty Tommi Mäkinen powiedział, że doświadczenie sześciokrotnego rajdowego mistrza świata Ogiera, a także Evansa, jak również potencjał młodego Rovanpery, zapewnia świetną równowagę w zespole, który będzie celował w zdobycie kolejnych tytułów.

„Wiemy, jak silny jest Sébastien i nie możemy doczekać się współpracy z nim i Julienem [pilotem Ogiera]. Myślę, że możliwość sprowadzenia kierowcy tego kalibru świadczy o tym, co osiągnęliśmy jako zespół w tak krótkim czasie” – powiedział Mäkinen.

„Elfyn to kierowca, którego obserwuję od jakiegoś czasu. Widzieliśmy, że może on wygrywać niemalże na każdej nawierzchni, ale jest również mądry, kiedy trzeba zdobyć cenne punkty. Z kolei Kalle znam, odkąd był bardzo młody i od zawsze jasnym było, że ma w sobie coś wyjątkowego. Wciąż musi się wiele nauczyć, ale wierzę, że teraz jest gotowy na ten krok”.

Ogier stwierdził z kolei, że rozmowy na temat współpracy z Toyotą były prowadzone już 3 lata temu, kiedy japoński zespół potwierdził powrót do WRC po 17 latach nieobecności.

„Rozmawialiśmy już o tym pod koniec 2016 roku i chociaż nie udało nam się wtedy podpisać umowy, teraz jestem szczęśliwy z rozpoczęcia współpracy z tak kultową marką jak Toyotą, a także z moim idolem z dzieciństwa – Tommim Mäkinenem. Cała nasza trójka jest nowa dla zespołu, więc nauka samochodu i wszystkich innych rzeczy będzie trudnym wyzwaniem, ale oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby zdobyć dobre wyniki najszybciej, jak to możliwe” – mówił Ogier.

Evans, który do tej pory odniósł jedno zwycięstwo w WRC w swoim 86. starcie podczas Rajdu Wielkiej Brytanii 2017, stwierdził, że ma nadzieję, że Mäkinen, który jest czterokrotnym mistrzem świata, pozwoli mu na poprawienie tej statystyki.

„Tommi odniósł ogromny sukces jako kierowca i wie, co jest wymagane na tym poziomie. Wspaniale jest podjąć się współpracy z nim i nie mogę doczekać się lepszego poznania zespołu przy zbliżającym się początku kolejnego sezonu” – powiedział Evans.

Z kolei Rovanperä, który już w wieku 16 lat miał okazję do testowania Toyoty, docenił zaufanie, jakim obdarzył go Mäkinen.

„Jestem pewien, że przyszły rok będzie dość wymagający. Największym wyzwaniem będzie poznanie nowego samochodu, a także rajdów, które są nowe w kalendarzu. Na pewno na początku będzie chodzić o naukę pojazdu, prędkości i wszystkich powiązanych z tym rzeczy. Myślę, że Seb i Elfyn będą dobrymi zespołowymi kolegami dzięki ich doświadczeniu. Mogę nauczyć się od nich naprawdę wielu rzeczy, więc fajnie jest mieć ich w ekipie” – dodał Rovanperä.

Źródło: wrc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league