FIA zatwierdziła przyszłoroczny kalendarz Rajdowych Mistrzostw Świata, w którym znajdą się trzy nowe rundy: w Japonii, Kenii i Nowej Zelandii. Oznacza to rezygnację z rywalizacji w Australii, na Korsyce i w Hiszpanii.

Początkowo spodziewano się, że z mistrzostwami mogą pożegnać się Niemcy, jednak ostatecznie decyzja o rezygnacji spadła na Katalonię. Sam Rajd Niemiec został jednak przesunięty z sierpnia na październik.

Do WRC po raz pierwszy od 2010 roku powróci Japonia, która zwieńczy przyszłoroczny sezon. Rajd Safari w Kenii zaliczy powrót po 17-letniej przerwie, zaś Nowa Zelandia została uwzględniona w kalendarzu mistrzostw po ośmiu latach absencji. To oznacza, że w przyszłym roku mistrzostwa będą rozgrywane na sześciu kontynentach.

Jak powiedział dyrektor rajdowy FIA Yves Matton, nowy kalendarz składający się z 14. rund jest dowodem na to, że organ zarządzający usilnie pracował nad ekspansją WRC poza Europą.

„Aby jeszcze bardziej zglobalizować mistrzostwa, musieliśmy zorganizować więcej rund WRC poza Europą. Cieszę się z wyników naszej strategii ekspansji dzięki takim rundom jak Kenia i Japonia, które powracają do kalendarza WRC w przyszłym roku, obok Nowej Zelandii zastępującej Australię, przy jednoczesnym utrzymaniu kultowych europejskich wydarzeń, co zapewnia świetny balans i chroni DNA tego sportu. Po ubiegłorocznym włączeniu Chile, kalendarz na sezon 2020 rozszerza naszą obecność również na kontynentach azjatyckim i afrykańskim” – powiedział Matton.

„Dzięki dużym zainteresowaniem wielu krajów chcących zorganizować runde WRC, mieliśmy więcej wysokiej klasy kandydatów niż miejsc w kalendarzu, co świadczy o solidności i popularności mistrzostw. Przyjęty przez nas system rotacji daje nam możliwość utrzymania większej liczby dobrych wydarzeń w WRC. Dzięki nowej strategii kalendarza, która została przyjęta po spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych w marcu 2019 roku, jesteśmy w stanie ogłosić harmonogram WRC wcześniej niż w ostatnich latach, a w przyszłości chcemy być w sytuacji, w której będziemy mogli tego dokonać w marcu”.

R Wydarzenie Data
1 Rajd Monte Carlo 23-26 stycznia
2 Rajd Szwecji 13-16 lutego
3 Rajd Meksyku 12-15 marca
4 Rajd Chile 16-19 kwietnia
5 Rajd Argentyny 30 kwietnia-3 maja
6 Rajd Portugalii 21-24 maja
7 Rajd Sardynii 4-7 czerwca
8 Rajd Kenii 16-19 lipca
9 Rajd Finlandii 6-9 sierpnia
10 Rajd Nowej Zelandii 3-6 września
11 Rajd Turcji 24-27 września
12 Rajd Niemiec 15-18 października
13 Rajd Wielkiej Brytanii 29 października-1 listopada
14 Rajd Japonii 19-22 listopada

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race