Meeke najszybszy na shakedownie Rajdu Turcji

Kris Meeke uzyskał najlepszy czas na odcinku testowym przed 11. rundą tegorocznego sezonu WRC – Rajdu Turcji.

Rajd Turcji, który powrócił do kalendarza mistrzostw w ubiegłym roku, jest uznawany za jedną z najtrudniejszych rund ze względu na charakterystyczną szutrową nawierzchnię pokrytą dużą liczbą kamieni. Z tego względu zawieszenie zostaje tu poddane ogromnej pracy, ale również kierowca musi przywiązywać jeszcze większą uwagę temu, co znajduje się na trasie.

Na odcinku testowym Asparan (4,70 km), na którym temperatura powietrza dochodziła do 30°C, Meeke popisał się najszybszym czasem 3:25,3, pokonując Andreasa Mikkelsena o sekundę. Trzeci wynik uzyskał Thierry Neuville, który do zespołowego kolegi z Hyundaia stracił 0,2 sek.

„Wiedzieliśmy, że stan części trasy ulega znacznemu pogorszeniu i pod koniec było piekielnie trudno. Wykonaliśmy tylko trzy przejazdy, ponieważ chcieliśmy oszczędzić samochód. Jest ciężko i wiemy, że podobnie będzie podczas rajdu. Mam nadzieję, że kurz nie będzie problemem o wczesnym poranku i że będziemy mieć czysty przejazd, widząc przynajmniej duże kamienie. Nadchodzi najtrudniejsze wyzwanie w roku dla samochodu oraz dla załóg, między innymi ze względu na temperatury” – powiedział Meeke.

Po pierwszym przejeździe na czele tabeli z czasami znajdował się Teemu Suninen, który zdecydował się wówczas na twarde opony Michelin. Po drugiej próbie najszybszy był Meeke, który poprawił się względem poprzedniego przejazdu o ponad cztery sekundy, zaś przy swoim trzecim i ostatnim podejściu uzyskał taki sam czas.

Czwarty wynik uzyskał lider tegorocznych mistrzostw Ott Tänak, który do zespołowego kolegi z Toyoty stracił 1,4 sekundy. Suninen ostatecznie został sklasyfikowany na piątej pozycji, zaś aktualny mistrz świata Sébastien Ogier był szósty. Czołową dziesiątkę zamknęli Jari-Matti Latvala, Esapekka Lappi, który złapał kapcia w tylnej oponie podczas pierwszego przejazdu, Dani Sordo i Pontus Tidemand, który doznał pewnych problemów technicznych w swoim Fordzie Fiesta.

Rywalizacja w Rajdzie Turcji rozpocznie się dzisiaj o godzinie 20:08, gdy zostanie zorganizowany superoes o długości zaledwie dwóch kilometrów. Prawdziwe zmagania odbędą się jednak jutro, kiedy to załogi będą miały do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 159,14 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
15

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT3:25,3
289

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,0
311

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,2
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,4
53

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 2,2
61

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 3,0
710

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3,2
84

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 3,5
96

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 4,0
107

Pontus Tidemand
Ola Fløene
M-Sport Ford WRT+ 5,6

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league