Tänak wygrywa Rajd Finlandii

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Finlandii i powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Drugie miejsce zajął Esapekka Lappi, a na najniższym stopniu podium stanął Jari-Matti Latvala.

Po sobotniej części rywalizacji na pozycji lidera plasował się Tänak, który miał 16,4 sekundy przewagi nad Lappim, zaś trzeci Latvala miał 28,8 sek. straty. Dzisiaj załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 45,74 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Tänak powiększył przewagę do 20 sekund nad Lappim na pierwszym dzisiejszym odcinku dnia OS20 Laukaa 1 (11,75 km), na którym uzyskał najlepszy czas, pokonując drugiego na tej próbie Sébastiena Ogiera o 1,1 sekundy. Kolejny etap OS21 Ruuhimäki 1 (11,12 km) padł łupem Jari-Mattiego Latvali, który zmniejszył stratę do Lappiego do zaledwie 7,3 sekundy. Tänak z kolei był szybszy od kierowcy Citroëna o kolejne dwie sekundy.

Na przedostatnim odcinku specjalnym OS22 Laukaa 2 po kolejne oesowe zwycięstwo sięgnął Andreas Mikkelsen, który starał się odskoczyć od goniącego go Ogiera w walce o czwarte miejsce. Przed Power Stagem różnica między nimi wynosiła tylko 2,2 sekundy. Tym razem Tänak pojechał wolniej od Lappiego o 0,9 sekundy, lecz przewaga Estończyka przed finałową próbą wynosiła 21,1 sekundy. Dodatkowo na tym oesie Hyundai podjął decyzję o zamianie pozycji między debiutującym w barwach zespołu Craigiem Breenem a Thierrym Neuvillem, dzięki czemu walczący o tytuł Belg przesunął się na szóstą lokatę. Z kolei Kris Meeke, który wczoraj odpadł z rywalizacji po urwaniu koła i powrócił dzisiaj w ramach Rally 2, ponownie uszkodził swój samochód i na dobre wycofał się z rajdu.

Tänak na Power Stage (OS23 Ruuhimäki 2) przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Finlandii dzięki uzyskaniu najszybszego czasu i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji kierowców tegorocznego sezonu WRC. Drugie miejsce zajął Lappi, a na najniższym stopniu podium stanął Latvala. Czwartą lokatę Mikkelsen, piąty był Ogier, szósta pozycja przypadła Neuville’owi, siódme miejsce przypadło Breenowi, a z ósmym wynikiem rajd ukończył Teemu Suninen.

W klasyfikacji WRC 2 Pro po pewne zwycięstwo sięgnął Kalle Rovanperä, który o ponad pięć minut pokonał Erica Camilliego. Fin dodatkowo wywalczył punkty do klasyfikacji WRC za wywalczenie dziewiątego miejsca w Rajdzie Finlandii. Czołową dziesiątkę tej rundy zamknął triumfator klasy WRC 2 – Nikołaj Gryazin.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Tänak (5), Neuville (4), Mikkelsen (3), Ogier (2) i Breen (1).

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Niemiec, który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT2:30:40,3
24

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 25,6
310

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 33,2
489

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 53,4
51

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 56,1
611

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:32,4
742

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:38,2
83

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 2:33,8
1021

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport+ 7:54,1
1144

Nikołaj Gryazin
Jarosław Fiedorow
Nikołaj Gryazin+ 10:28,7

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league