Tänak nowym liderem Rajdu Finlandii

Ott Tänak objął prowadzenie podczas sobotniej części rywalizacji w Rajdzie Finlandii i przed niedzielą ma kilkanaście sekund przewagi nad resztą stawki.

Po piątku na czele zestawienia znajdował się Jari-Matti Latvala, który miał tylko 1,2 sekundy przewagi nad zespołowym kolegą z Toyoty Krisem Meeke. Trzeci był Esapekka Lappi (+ 2,4 sek), a jako czwarty jechał Tänak (+ 2,6 sek). Dzisiaj załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 132,98 km.

Tänak, który po wczorajszym czyszczeniu trasy tym razem startował z lepszych pozycji, od razu narzucił wysokie tempo, uzyskując najlepszy czas na otwierającym dzień odcinku specjalnym OS12 Pihlajakoski 1 (14,42 km), gdzie był o 2,5 sek. szybszy od Lappiego. Ten rezultat pozwolił Estończykowi na awans na pozycję lidera, jednak czołową czwórkę dzieliło zaledwie 2,3 sekundy.

Na następnej próbie OS13 Päijälä 1 (22,87 km) Tänak był trzeci, przegrywając jedynie z kolegami z Toyoty – wówczas najszybciej pojechał Meeke, który o 1,1 sek. pokonał Latvalę. Obaj kierowcy dotknęły problemy na OS14 Kakaristo 1 (18,70 km) – Meeke uderzył w kamień w szybkim prawym zakręcie, w wyniku czego z jego Toyoty Yaris urwało się lewe tylne koło, zaś Latvala złapał kapcia w tym samym kole, również po uderzeniu w kamień na pierwszych kilometrach oesu. Fin jednak był w stanie dojechać do mety, tracąc do najszybszego wówczas Tänaka 14,1 sekundy, zachowując drugie miejsce.

Po zmianie koła Latvala odpowiedział najszybszym czasem na ostatnim odcinku porannej pętli OS15 Leustu 1 (10,50 km), lecz drugi Tänak był od niego wolniejszy o zaledwie 0,1 sekundy, dzięki czemu podczas serwisu prowadzenie Estończyka nad zespołowym kolegą wynosiło 13,8 sek. Na trzecie miejsce po odpadnięciu Meeke’a awansował Lappi, który do Latvali miał 2,3 sek. straty, zaś jako czwarty podążał Andreas Mikkelsen, który tuż za swoimi plecami miał Sébastiena Ogiera (+ 1,5 sek) oraz Craiga Breena (kolejne + 0,8 sek).

Na początku drugiej pętli na OS16 Pihlajakoski 2 dobre tempo zaprezentował Lappi, który był o 2,1 sek. szybszy od Ogiera, zaś Tänak stracił do Fina 3,7 sek. Tänak odpowiedział reprezentantowi Citroëna na OS17 Päijälä 2, na którym uzyskał najlepszy czas, lecz Lappi ponownie odniósł etapowe zwycięstwo na OS18 Kakaristo 2, gdzie urwał wobec Tänaka pół sekundy. Ostatnie słowo w sobotę należało jednak do Mikkelsena, który był szybszy od Tänaka o zaledwie 0,1 sek.

Przed niedzielną częścią rywalizacji prowadzący Tänak ma 16,4 sek. przewagi nad drugim Lappim, zaś znajdujący się na trzecim miejscu Latvala ma 12,4 sek. straty wobec kierowcy Citroëna. Na czwarte pozycji plasuje się Mikkelsen, piąty jest Ogier, jako szósty jedzie Breen, siódmą lokatę zajmuje Thierry Neuville, ósme miejsce okupuje Teemu Suninen, a na dziewiątej pozycji znajduje się Gus Greensmith.

W klasyfikacji WRC 2 pro na pewnym prowadzeniu plasuje się Kalle Rovanperä, który jednocześnie zamyka czołową dziesiątkę rajdu. Jego jedyny rywal Eric Camilli traci do niego ponad cztery minuty. Z kolei w zestawieniu WRC 2 przed ostatnim oesem dnia liderem był Pierre-Louis Loubet, lecz na zakończenie dnia Francuz wypadł z trasy i uszkodził swój samochód. Był on w stanie ostatecznie dojechać do mety odcinka, jednak stracił on ponad siedem minut. Dzięki temu na pierwsze miejsce awansował Nikołaj Gryazin, który ma 12 sek. przewagi nad Jarim Huttunenem.

Podczas niedzielnej części rywalizacji załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 45,74 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT2:08:49,4
24

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 16,4
310

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 28,8
489

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 50,5
51

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 53,1
642

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 59,1
711

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:19,3
83

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 2:05,3
933

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 4:09,7
1021

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport+ 6:33,5

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league