Sordo wygrywa Rajd Sardynii, ogromny pech Tänaka w końcówce

Dani Sordo okazał się być sensacyjnym zwycięzcą Rajdu Sardynii po tym, jak wspomaganie kierownicy w samochodzie dotychczasowego lidera Otta Tänaka odmówiło posłuszeństwa na ostatnim odcinku specjalnym. Dla Hiszpana jest to drugie zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Na pechu Tänaka skorzystali także Teemu Suninen i Andreas Mikkelsen, którzy uzupełnili miejsca na podium.

Po wczorajszym dniu rywalizacji na czele znajdował się Tänak, który miał 25,9 sekundy przewagi nad Sordo i 42,9 sek. zapasu nad Suninenem. Dzisiaj załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 41,90 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Prowadzący Tänak zapowiedział przed startem finałowych oesów, że nie zamierza specjalnie naciskać, ponieważ celem będzie dowiezienie pierwszego miejsca do mety. Jak powiedział, tak zrobił – Estończyk zaliczył dosyć spokojny, aczkolwiek kontrolowany poranek. Na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym OS16 Cala Flumini 1 (14,06 km) najszybszy był Andreas Mikkelsen, który pojechał szybciej o 0,2 sekundy od swojego najbliższego rywala Elfyna Evansa – ta dwójka kierowców walczyła między sobą o czwarte miejsce i na tym etapie dzieliło ich 14,7 sekundy. Sordo z kolei stracił kolejne 5 sekund względem trzeciego na tym oesie Tänaka, w wyniku czego różnica między nimi urosła do ponad 30 sekund.

Na kolejnym, aczkolwiek dosyć krótkim odcinku specjalnym OS17 Sassari - Argentiera 1 (6,89 km) ponownie Mikkelsen okazał się być najszybszym kierowcą, będąc lepszym od drugiego Suninena o 3,1 sekundy. Co ważniejsze, względem Evansa nadrobił kolejne 5,5 sekundy, przez co przewaga Brytyjczyka zmalała do 9,2 sek. Z kolei w ścisłej czołówce tym razem to Sordo okazał się być szybszy od Tänaka, który odnotował ósmy czas na tym oesie, nadrabiając do lidera 2,5 sekundy.

Kolejny oes, kolejne etapowe zwycięstwo Mikkelsena. Kierowca Hyundaia popisał się najlepszym czasem również na OS18 – drugim przejeździe Cala Flumini, gdzie urwał ze straty do drugiego na tym oesie Evansa kolejne 3,3 sekundy, przez co różnica przed Power Stage wynosiła 5,9 sek. Z kolei Tänak stracił wobec Sordo dwie sekundy, jednak kierowca Toyoty realizował postawione z rana cele, a mianowicie dowiezienie pierwszego miejsca do mety.

Na ostatnim odcinku specjalnym OS19 Sassari – Argentiera 2 Tänak miał przypieczętować zwycięstwo, jednak po przejechaniu kilku kilometrów awarii uległo wspomaganie kierownicy. Z tego powodu Estończyk nie miał kontroli nad samochodem, który zaliczył półobrót na lewym łuku. Tänak stracił sporo czasu zanim wznowił jazdę, jednak przez resztę odcinka jechał on z bardzo małą prędkością, starając się jedynie dojechać do mety. 

Ogromny pech Tänaka wykorzystał Sordo, który sięgnął po swoje drugie zwycięstwo w WRC. Drugie miejsce zajął Teemu Suninen, a na najniższym stopniu podium stanął autor najlepszego czasu na Power Stage Mikkelsen, który rzutem na taśmę pokonał swojego dzisiejszego rywala Evansa. Tänak spadł ostatecznie na piąte miejsce, zaś na szóstej pozycji dojechał Thierry Neuville. Siódmy był Esapekka Lappi, a ósma lokata przypadła Krisowi Meeke.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Mikkelsen (5), Ogier (4), Neuville (3), Jari-Matti Latvala (2) i Evans (1).

W klasyfikacji WRC 2 Pro po triumf sięgnął Kalle Rovanperä, który jednocześnie zdobył dwa punkty do klasyfikacji sezonu WRC za zajęcie dziewiątego miejsca. Fin pokonał swojego kolegę ze Škody Motorsport Jana Kopeckiego, który zamknął czołową dziesiątkę rajdu i zgarnął jeden punkt, o 24,6 sekundy. W zestawieniu WRC 2 zwycięstwo przypadło Pierre-Louisowi Loubetowi, który wykorzystał pech sobotniego lidera Takamoto Katsuty – Japończyk musiał wycofać się z rywalizacji na OS17 z powodu pożaru w samochodzie. Z kolei polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajęła drugie miejsce w WRC 2 ze stratą 33,5 sekundy straty do triumfatorów w swojej klasie.

Teraz na kierowców i zespoły WRC czekają w pełni zasłużone wakacje. Rywalizacja zostanie wznowiona podczas Rajdu Finlandii, który odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia.

PNrZałogaZespół Rezultat
16

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT3:32:27,2
23

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 13,7
389

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 32,6
433

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 33,5
58

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:30,1
611

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:06,7
74

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 2:59,6
85

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 4:40,1
922

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport+ 8:24,6
1023

Jan Kopecký
Pavel Dresler
Škoda Motorsport+ 8:49,2

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league