Tänak obejmuje prowadzenie w Rajdzie Sardynii

Ott Tänak wygrał wszystkie dzisiejsze odcinki specjalne i wyprzedził dotychczasowego lidera Daniego Sordo podczas sobotniej części rywalizacji w Rajdzie Sardynii i przed finałowym dniem ma ponad 20-sekundową przewagę nad Hiszpanem.

W sobotę załogi miały do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 142,42 km. Po piątku na czele zestawienia znajdował się Sordo, który miał 10,8 sek. przewagi nad Teemu Suninenem oraz 11.2 sek. zapasu nad Tänakiem. Szansę na zdobycie dobrego wyniku stracił z kolei lider mistrzostw Sébastien Ogier, który uszkodził zawieszenie w swoim Citroënie na tyle mocno, że nie dało się tego naprawić na miejscu.

Pod względem strategicznym Tänak zdecydował się na inny dobór ogumienia niż jadący przed nim rywale. Estończyk postawił na trzy pośrednie i dwie twarde opony Michelin, podczas gdy Sordo i Suninen zdecydowali się wybrać pięć twardych opon. Między innymi taka taktyka pozwoliła Tänakowi na komfortowy triumf na otwierającym dzień odcinku specjalnym OS10 Coiluna - Loelle 1 (14,97 km), na którym pokonał drugiego Sordo i trzeciego Suninena o odpowiednio 6,5 i 7 sekund. Dzięki temu Tänak awansował na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu, mając 4,7 sek. straty do Sordo.

Chociaż Sordo robił co mógł, aby zachować prowadzenie, finalnie musiał uznać wyższość Tänaka. Na OS11 Monti di Alà 1 (28,21 km) najszybszy na tej próbie Tänak pojechał o 2,1 sek. szybciej od Sordo, przez co różnica między nimi zmniejszyła się do 2,6 sek. Hiszpan i tak miał sporo szczęścia, ponieważ pod koniec odcinka lewym tylnym kołem zahaczył o skarpę, jednak tym razem obyło się bez poważnych uszkodzeń. Ostateczny cios Tänak wyprowadził na OS12 Monte Lerno 1 (28,03 km). Mimo że samochód kierowcy Toyoty zgasł na nawrocie, zdeklasował stawkę, jadąc 9 sekund szybciej od drugiego Sordo i obejmując prowadzenie na zakończenie porannej pętli.

Jadący na trzecim miejscu Suninen nie był w stanie utrzymać tempa jadącej przed nim dwójki kierowców i po trzech sobotnich odcinkach do Tänaka tracił prawie pół minuty. Na czwartym miejscu jechał Elfyn Evans, który toczył zacięty pojedynek z Andresem Mikkelsenem, szósty był Kris Meeke, a na siódmej lokacie podążał Thierry Neuville, który narzekał na zły dobór opon. Belg w tym momencie tracił aż dwie minuty do Tänaka. Do rajdu w ramach Rally 2 powrócił Ogier, jednak po wczorajszych problemach również dzisiaj nie uniknął przygód – Francuz na OS11 urwał zawieszenie przy lewym tylnym kole, jednak był w stanie dojechać do serwisu.

Popołudnie, podobnie jak poranek, także należał do Tänaka. Kierowca Toyoty na OS13 Coiluna - Loelle 2 był szybszy od drugiego Ogiera o 3,4 sekundy, zaś na OS14 Monti di Alà 2 najbliżej Estończyka znalazł się Suninen, jednak stracił on 6,8 sek. Na zakończenie dnia na OS15 Monte Lerno 2 ponownie Suninen okazał się być najlepszym kierowcą z reszty stawki, jednak na tej próbie miał 5,1 sek. straty wobec lidera.

Dzięki jeszcze wolniejszym czasom Sordo Tänak wypracował łącznie 25,9 sekundy przewagi nad Hiszpanem i jest na dobrej drodze, aby wywalczyć trzecie z rzędu tegoroczne zwycięstwo z możliwością powrotu na pozycję lidera sezonu. Na trzecim miejscu znajduje się z kolei Suninen, który do Sordo traci 17 sekund. Czwartą pozycję zajmuje Evans, który nieco odjechał od Mikkelsena ma 7,9 sekundy, a na szóste miejsce awansował Neuville, który wykorzystał kapeć Meeke’a na ostatnim dzisiejszym oesie. Pech Brytyjczyka wykorzystał również Esapekka Lappi, który zajmuje siódmą pozycję, zaś Meeke spadł na ósmą lokatę. Dziewiąte miejsce zajmuje z kolei czwarty kierowca Toyoty Juho Hänninen, którego zadaniem jest przede wszystkim testowanie różnych części i ustawień samochodu.

W klasyfikacji WRC 2 Pro na czele jest Kalle Rovanperä, który jednocześnie zamyka czołową dziesiątkę w generalnym zestawieniu rajdu. Fin ma prawie pół minuty przewagi nad Janem Kopeckim. Z kolei w WRC 2 pozycję lidera objął Takamoto Katsuta, który na ostatnim odcinku specjalnym wykorzystał pech dotychczasowego lidera Pierre-Louisa Loubeta, który spadł na drugą lokatę. Na trzecie miejsce przesunęła się polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, która ma 24,9 sekund straty do drugiego miejsca i 43,5 sek. straty do liderów.

Jutro załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 41,90 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT3:04:10,3
26

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 25,9
33

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 42,9
433

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 1:25,4
589

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:33,3
611

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:32,4
74

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 2:58,3
85

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3:53,3
969

Juho Hänninen
Tomi Tuominen
Tommi Mäkinen Racing+ 7:23,2
1022

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport+ 7:24,5

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league