Dani Sordo znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Sardynii i ma ponad 10 sekund przewagi nad resztą stawki. Przedwcześnie udział w tej rundzie zakończyli Jari-Matti Latvala oraz Sébastien Ogier, którzy w wyniku błędów nie byli w stanie kontynuować jazdy.

Po wczorajszym krótkim pierwszym odcinku specjalnym Ittiri Arena Show (2,00 km), na którym najlepszy czas uzyskał Ogier, dzisiaj załogi miały do pokonania osiem oesów o łącznej długości 124,20 km.

Już na pierwszym dzisiejszym etapie Tula (22,25) aktualny lider mistrzostw spadł na dziesiąte miejsce w zestawieniu z powodu konieczności czyszczenia trasy. Najlepszy czas na tej próbie uzyskał Teemu Suninen, który pojechał szybciej od zespołowego kolegi z M-Sportu Elfyna Evansa o 4,8 sekundy. Kolejny oes Castelsardo (14,72 km) również padł łupem Suninena, który tym razem okazał się być szybszy od Jari-Mattiego Latvali i na czele rajdu znajdowało się dwóch Finów, których dzieliło 10 sekund.

Na OS4 Tergu – Osilo Suninen uzyskał słabszy czas z powodu obrócenia się samochodu na początku tej próby, w wyniku czego stracił na mecie ponad 15 sekund wobec najszybszego na tym oesie Otta Tänaka, który jednocześnie awansował na trzecią pozycję w ogólnej klasyfikacji. Liderem rajdu został z kolei Latvala, który pojechał identycznym tempem co Sordo.

Ostatni odcinek porannej pętli okazał się być pechowy dla Ogiera. Kierowca Citroëna na początku próby Monte Baranta (10,99 km) w sekcji kamieniołomów zahaczył o głaz w lewym zakręcie, w wyniku czego doszło do uszkodzenia układu kierowniczego w jego C3 WRC. Awaria była na tyle poważna, że aktualny mistrz świata nie był w stanie kontynuować jazdy i musiał wycofać się z rywalizacji.

Na tej próbie najlepszym czasem popisał się zespołowy kolega Ogiera Esapekka Lappi, który o 2,2 sekundy wyprzedził Tänaka. W klasyfikacji rajdu liderem pozostał Latvala, jednak miał on tylko 2,8 sek. zapasu nad Tänakiem, zaś na trzecim miejscu podążał Sordo, który tracił 3,5 sek. Z drugiej na piątą pozycję spadł z kolei Suninen, który na tym oesie do Lappiego i liderów stracił ponad 8 sekund.

Kierowca M-Sportu, który od tego rajdu posiada nowego pilota Jarmo Lehtinena, powrócił do głosu na pierwszym odcinku popołudniowej pętli, gdzie pojechał szybciej od Sordo o 3,4 sekundy. Jako że Tänak stracił względem Hiszpana 0,7 sek., obaj kierowcy znajdowali się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej rajdu dzięki posiadaniu identycznego łączonego czasu, zaś plasujący się za nimi Suninen tracił tylko 0,8 sekundy.

Następny odcinek specjalny OS7 Castelsardo został anulowany z powodu konieczności udzielenia pomocy medycznej jednemu z kibiców. Decyzję podjęto jednak po przejechaniu pierwszych trzech kierowców – Tänaka, Thierry’ego Neuville’a i Elfyna Evansa, w wyniku czego dyrekcja rajdu przy nominowaniu czasu musiała wziąć pod uwagę fakt, że ci zawodnicy pozostałą część pętli musieli pokonać na oponach w gorszym stanie. Ostatecznie Neuville otrzymał najlepszy czas, Evansowi przyznano wynik sekundę gorszy, zaś pozostałej części stawki – pięć sekund gorszy.

Na przedostatnim oesie dnia OS8 Tergu – Osilo po etapowe zwycięstwo sięgnął Sordo, który o 1,5 sekundy pokonał czwartego kierowcę Toyoty Juho Hänninena. Fin bierze udział w rajdzie, aby przede wszystkim sprawdzić części w samochodzie japońskiego producenta. W wyniku straty 4,7 sekundy Tänaka, Sordo objął tym samym samodzielne prowadzenie w rajdzie.

Na ostatnim piątkowym odcinku specjalnym OS9 Monte Baranta najszybszy czas uzyskał Andreas Mikkelsen, który o 0,1 sekundy pokonał Lappiego. Trzeci na tej próbie był Sordo, który pojechał o 6,5 sekundy szybciej od Tänaka, dzięki czemu powiększył prowadzenie w rajdzie do ponad dziesięciu sekund. Na drugie miejsce w klasyfikacji awansował Suninen, który ma tylko 0,4 sek. przewagi nad Tanakiem. Czwartą pozycję zajmuje Mikkelsen, zaś jako piąty jedzie Evans, który do Norwega ma zaledwie 0,1 sek. straty. Na szóstym miejscu znajduje się Kris Meeke, a za jego plecami z niemal półminutową stratą podąża Neuville. Ósmy jest Lappi, zaś na dziewiątej lokacie plasuje się Hänninen.

Latvala, który prowadził w rajdzie po porannej pętli, zaliczył pechowe popołudnie. Najpierw na OS6 Tula zahaczył o wewnętrzną skarpę na nawrocie, w wyniku czego doszło do rolowania. Załoga była w stanie postawić Toyotę na koła, jednak z uszkodzoną przednią szybą dojechali do mety tego oesu z ponad ośmiominutową stratą. Co prawda Fin kontynuował jazdę, jednak na ostatnim oesie dnia wyleciał z trasy i przedwcześnie zakończył dzisiejszy dzień zmagań.

W klasyfikacji WRC 2 na prowadzeniu znajduje się Pierre-Louis Loubet, który ma 22,2 sekundy przewagi nad Nikolajem Gryazinem i jednocześnie zamyka czołową dziesiątkę w klasyfikacji generalnej rajdu. Z kolei na czele klasyfikacji WRC 2 Pro znajduje się Kalle Rovanperä. Fin toczy jednak zacięty pojedynek z Janem Kopeckim i po piątkowej części zmagań różnica między nimi wynosi zaledwie 0,6 sekundy.

Polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji WRC 2 z ponad minutą straty wobec liderów. Polacy sięgnęli jednak po etapowe zwycięstwo na OS5 Monte Baranta w swojej klasie.

Jutro załogi będą miały do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 142,42 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
16

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT1:36:01,5
23

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 10,8
38

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 11,2
489

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 20,2
533

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 20,3
65

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 29,5
711

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 57,7
94

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 1:03,5
1069

Juho Hänninen
Tomi Tuominen
Tommi Mäkinen Racing+ 2:38,0
1149

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
Pierre-Louis Loubet+ 2:50,3

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league