Tänak dominuje w Rajdzie Chile

Ott Tänak w pewnym stylu dowiózł prowadzenie do mety i odniósł zwycięstwo w Rajdzie Chile, który w udanym stylu zadebiutował w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. Drugie miejsce zajął Sébastien Ogier, który w końcówce rywalizacji odparł ataki ze strony swojego rodaka – Sébastiena Loeba.

Po sobotniej części rywalizacji na czele znajdował się Tänak, który miał pół minuty przewagi nad Ogierem. Francuz był jednak na tym etapie bardziej skupiony na obronie drugiego miejsca, ponieważ tuż za nim podążał Loeb, który miał tylko 5,1 sekundy straty. Podczas finałowego dnia zmagań załogi miały do pokonania 4 odcinki specjalne o łącznej długości 58,38 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Niedziela stała przede wszystkim pod znakiem walki Ogiera oraz Loeba. Na pierwszym odcinku specjalnym dnia Bio Bio (12,52 km) drugi z Francuzów pojechał szybciej o 4 sekundy niż aktualny mistrz świata, dzięki czemu różnica między nimi zmniejszyła się do 1,1 sekundy. Oes padł z kolei łupem Krisa Meeke, który po wczorajszym rolowaniu samochodu podążał na 10. miejscu, licząc na awans o co najmniej dwie lokaty.

Szybka odpowiedź Ogiera nadeszła już na kolejnym, najdłuższym odcinku specjalnym dnia – Lircay (18,06 km). Na nim kierowca Citroëna uzyskał najszybszy czas, jak również pojechał o 4,2 sekundy szybciej niż Loeb, dzięki czemu różnica między nimi powróciła do ponad 5. sekund. Reprezentant Hyundaia nie zamierzał jednak ustępować i popisał się najlepszym czasem na następnym oesie San Nicolàs (15,28 km), jednak na nim był szybszy od Ogiera tylko o 0,7 sekundy, zatem przewaga Ogiera przed Power Stagem wynosiła 4,6 sek. Na prowadzeniu wciąż znajdował się Tänak, który kontrolował tempo i miał 21,8 sekundy przewagi nad resztą stawki.

Na Power Stage, który był drugim przejazdem odcinka Bio Bio, Tänak przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Chile, sięgając po drugi triumf w tym sezonie i zdobywając maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce ostatecznie zdobył Ogier, który obronił się przez zdobywcą najniższego stopnia podium Loebem. Na czwartej pozycji dojechał Elfyn Evans, zaś piąty był Teemu Suninen. Szóste miejsce wywalczył Esapekka Lappi, który na ostatnim odcinku specjalnym obrócił swój samochód, jednak był w stanie kontynuować jazdę. Siódma lokata przypadła z kolei Andreasowi Mikkelsenowi, a jako ósmy do mety rajdu dojechał Meeke, który w końcówce rywalizacji wyprzedził w klasyfikacji kierowców WRC 2 Pro.

W klasyfikacji WRC 2 Pro po triumf sięgnął Kalle Rovanperä, który pokonał Madsa Østberga o 23,6 sekundy. Duet ten jednocześnie uzupełnił czołową dziesiątkę Rajdu Chile. Z kolei w zestawieniu WRC 2 pewne zwycięstwo sięgnął Takamoto Katsuta, który wykorzystał wypadek swojego głównego rywala Alberto Hellera na drugim niedzielnym odcinku specjalnym.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli Tänak (5), Ogier (4), Jari-Matti Latvala (3), Loeb (2) i Meeke (1).

Teraz przed załogami i zespołami czeka 3 tygodnie przerwy. Kolejnym przystaniem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Portugalii, który odbędzie się w dniach 30 maja – 2 czerwca.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT3:15:53,8
21

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 23,1
319

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 30,2
433

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 1:36,7
53

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 3:15,6
64

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 3:45,4
789

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 4:39,0
85

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 7:33,4
922

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport+ 7:52,5
1023

Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total+ 8:16,1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league