Thierry Neuville znajduje się na pozycji lidera po piątkowej części w Rajdzie Argentyny, obejmując prowadzenie na ostatnim odcinku na skutek pecha Otta Tänaka.

Po wczorajszym superoesie Villa Carlos Paz (1,90 km), na którym najszybszy był Tänak, dzisiaj załogi miały pierwotnie do pokonania 7 odcinków specjalnych o łącznej długości 145,92 km, jednak anulowano poranny przejazd najdłuższego dzisiejszego odcinka Amboy / Yacanto 1, przez co poranna pętla była krótsza o 29,85 km. Powodem były ulewne opady deszczu, które nawiedziły okolicę w ostatnich dniach, poważnie uszkadzając trasę dojazdową do oesu.

Na pierwszym odcinku specjalnym dnia Las Bajadas / Villa del Dique 1 (16,65 km) najlepszy czas uzyskał Kris Meeke, jednak Tänak był od niego tylko sekundę wolniejszy, dzięki czemu utrzymał prowadzenie w rajdzie, mając jednak nad zespołowym kolegą z Toyoty tylko 0,7 sekundy przewagi. Zmieniło się to jednak na czwartym oesie rajdu Santa Rosa / San Agustin 1 (23,44 km), gdzie Estończyk pojechał o 10 sekund wolniej niż najszybszy na tej próbie Neuville, przez co spadł on na drugą pozycję w klasyfikacji.

Przed południowym serwisem załogi miały do przejechania super oes Parque Tematico 1 (6,04 km), gdzie Tänak ponownie był wolniejszy od najszybszego kierowcy, tym razem Andreasa Mikkelsena, o 6,9 sekundy, spadając w zestawieniu rajdu na trzecie miejsce, współdzieląc je z Sébastienem Ogierem. Prowadzenie zachował Meeke, który miał 5,4 sek. zapasu nad Neuvillem.

Po wznowieniu rywalizacji po południu Tänak zabrał się za nadrabianie strat. Reprezentant Toyoty uzyskał najlepszy czas na drugim przejeździe Las Bajadas / Villa del Dique, dzięki czemu powrócił na drugie miejsce w rajdzie ze stratą tylko 0,7 sek. do Meeke’a, który był wolniejszy na tym odcinku o 5,9 sekundy.

Tänak powiększył przewagę również na kolejnym oesie Amboy / Yacanto, którego poranny przejazd został odwołany. Estończyk wypracował 7,8 sekundy przewagi nad drugim na tej próbie Neuvillem, obejmując jednocześnie prowadzenie w rajdzie z przewagą 11,4 sek. nad belgijskim kierowcą. Meeke stracił na tym oesie aż 20 sekund, przez co spadł w zestawieniu na czwartą lokatę. Jak tłumaczył na mecie odcinka, brakowało mu przyczepności, przez co nie potrafił odpowiedzieć na tempo innych zawodników z czołówki.

Choć wiele wskazywało na to, że Tänak będzie kontrolować prowadzenie, na ostatnim dzisiejszym odcinku Santa Rosa / San Agustin dosłownie tuż przed metą obrócił swój samochód. Jak się okazało, doszło do tego na skutek uszkodzenia półosi, w wyniku czego Estończyk stracił prawie 25 sekund do najszybszego Neuville’a, który jednocześnie awansował na pozycję lidera.

Na drugim miejscu znajduje się Ogier ze stratą 11,9 sekundy wobec lidera. Trzecią lokatę okupuje wspomniany Tänak, który do znajdującego się przed nim Francuza traci tylko 1,5 sekundy. Jako czwarty jedzie Meeke, piąty jest Andreas Mikkelsen, szóstą pozycję zajmuje Elfyn Evans, a czołową dziesiątkę uzupełniają Dani Sordo, Teemu Suninen, Jari-Matti Latvala oraz Mads Østberg.

Pozycja Latvali jednak nie jest jeszcze znana, ponieważ Finowi jako jedynemu pokazano czerwoną flagę w pobliżu miejsca sporego wypadku Esapekki Lappiego, który na skutek uszkodzeń w swoim Citroënie C3 nie był w stanie kontynuować jazdy. W wyniku tego kierowca Toyoty do końca odcinka jechał wolniejszym tempem i na mecie stracił ponad półtorej minuty do Neuville’a.

W klasyfikacji WRC 2 Pro na komfortowym prowadzeniu znajduje się Østberg, który ma ponad 4:30 minuty przewagi nad Marco Wilkinsonem Bulacią. Z kolei w zestawieniu WRC 2 po pierwszych dwóch oesach na pozycji lidera znajdowała się polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, jednak na OS4 na hopie zawieszenie w ich samochodzie uległo uszkodzeniu, przez co dalsza dzisiejsza jazda nie była możliwa. Polacy liczą na powrót na trasę jutro.

W sobotę załogi będą miały do przejechania 7 odcinków specjalnych o łącznej długości 146,52 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT1:11:13,9
21

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 11,9
38

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 13,4
45

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 28,1
589

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 29,4
633

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 38,2
76

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 41,1
810

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:13,6
93

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 1:59,2
1122

Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total+ 6:11,1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race