Elfyn Evans znajduje się na prowadzeniu po pierwszym dniu rywalizacji w Rajdzie Korsyki, jednak ma on tylko kilka sekund przewagi nad Ottem Tänakiem oraz Thierrym Neuvillem.

Na rozpoczęcie rywalizacji podczas francuskiej rundy załogi miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 121,82 km.

Na pierwszym odcinku specjalnym dnia - Bavella (17,60 km) – najlepszy czas uzyskał Evans, który pojechał o 2,9 sekundy szybciej od Neuville’a. Początek rajdu nie był jednak udany dla innych załóg ze ścisłej czołówki – Sébastiena Ogiera, Krisa Meeke’a oraz Sébastiena Loeba. Loeb, który czterokrotnie triumfował w Rajdzie Korsyki, wyjechał szeroko w lewym zakręcie i uderzył w krawężnik, uszkadzając tył swojego Hyundaia. Załoga próbowała dokonać napraw po dojechaniu do mety oesu, jednak stracili do Evansa dwie minuty. Meeke z kolei doznał uszkodzenia obręczy lewego koła Yarisa i20, który miał 50 sekund straty do lidera. Ogier stracił 10 sekund po obróceniu się samochodu w prawym nawrocie, jednak po tym niewielkim incydencie był w stanie kontynuować jazdę. Również Tänak był bliski kłopotów, jednak udało mu się uniknąć zderzenia z krowami.

Przed południowym serwisem do głosu doszedł Tänak. Estończyk najpierw uzyskał drugi czas na próbie Valinco (25,94 km), a następnie był najszybszy na oesie Alta-Rocca (17,37 km), obejmując prowadzenie w rajdzie i mając 1,3 sekundy przewagi nad Evansem. Brytyjczyk z kolei miał 2,2 sek. zapasu nad Neuvillem.

Po serwisie Evans powrócił na prowadzenie, wyprzedzając na drugim przejeździe próby Bavella Tänaka o 2,7 sekundy. Obaj kierowcy wykorzystali słabsze przejazdy Neuville’a oraz Sordo, którzy byli odpowiednio o 6,5 i 8,2 sekundy wolniejsi na tym oesie od Evansa, dzięki czemu Tänak miał 7,3-sekundowy bufor nad czołowym kierowcą Hyundaia. Dobre czasy na tym odcinku uzyskali również Meeke i Ogier, jednak musieli oni nadrabiać czas po porannych problemach, tracąc w klasyfikacji generalnej około pół minuty do liderów.

Piąty odcinek specjalny dnia również padł łupem Evansa, który powiększył prowadzenie w rajdzie do 4,5 sekundy nad Tänakiem i wiele wskazywało na to, że w podobnej kolejności zostanie zakończona dzisiejsza część rywalizacji. Na ostatnim oesie Evans podczas swojego przejazdu trafił jednak na wolno jadącego Meeke’a, w samochodzie którego doszło do uszkodzenia zawieszenia na poprzedniej próbie. Brytyjczyk nie widział za sobą rywala, aby mógł go przepuścić, przez co Evans stracił na mecie aż 10 sekund do Tänaka.

Dyrekcja rajdu ostatecznie zdecydowała się jednak przyznać rekompensatę Evansowi, dzięki czemu Brytyjczyk przed sobotą zachował fotel lidera i ma 4,5 sekundy przewagi nad Tänakiem. Na trzeciej pozycji znajduje się Neuville, który do Evansa traci 9,8 sek. Czwartą lokatę zajmuje Sordo, jednak Hiszpan ma prawie pół minuty straty względem lidera. Jako piąty jedzie Teemu Suninen, zaś na szóstą pozycję po porannych problemach awansował Ogier. Siódme miejsce zajmuje Esapekka Lappi, zaś ósmy jest Loeb, jednak utytułowany Francuz ma prawie dwie i pół minuty straty.

W klasyfikacji WRC 2 na prowadzeniu znajduje się Eric Camilli, który jednocześnie plasuje się na dziewiątej pozycji w generalnym zestawieniu, a za jego plecami jedzie Yoann Bonato, który zamyka czołową dziesiątkę.

W Rajdzie Korsyki udział biorą dwie polskie załogi. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak jadą na piątej pozycji w WRC 2, tracąc do Camilliego 48,1 sekundy, zaś Łukasz Pieniążek i Kamil Heller są jedną z dwóch załóg startujących w ramach WRC 2 Pro, jednak Polacy tracą prawie 3 minuty do Kalle Rovanpery.

Jutro załogi będą miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 174,50 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT1:09:39,6
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 4,5
311

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 9,8
46

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 26,1
53

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 30,9
61

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 36,3
74

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 46,3
819

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:27,9
1132

Eric Camilli
François-Xavier Buresi
Eric Camilli+ 2:46,4
1224

Yoann Bonato
Benjamin Boulloud
Yoann Bonato+ 3:06,4

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race