Ogier triumfuje w Rajdzie Meksyku

Sébastien Ogier odniósł zwycięstwo w trzeciej rundzie tegorocznego sezonu WRC – Rajdzie Meksyku. Drugie miejsce zajął Ott Tänak, a na najniższym stopniu podium stanął Elfyn Evans.

Po sobotniej części rywalizacji Ogier miał 27 sekundy przewagi nad Evansem mimo problemów na pierwszym oraz na przedostatnim odcinku specjalnym dnia. Na zakończenie rywalizacji w Meksyku załogi miały do pokonania 3 oesy o łącznej długości 56,80 km.

Podczas gdy Ogier miał sporą przewagę, Evans musiał od rana odpierać ataki ze strony Tänaka, nad którym przed rozpoczęciem dnia miał tylko 2,2 sekundy. Chociaż Brytyjczyk postawił na bardziej agresywną strategię niż kierowca Toyoty, decydując się na pośrednie opony zamiast twardych, nie był on w stanie dorównać tempem Tänakowi. Estończyk uzyskał najlepszy czas na pierwszym odcinku specjalnym dnia Alfaro (21,01 km), awansując tym samym na drugie miejsce w klasyfikacji rajdu i mając 2 sekundy przewagi nad Evansem.

Tänak pojechał najszybciej również na przedostatnim oesie dnia Mesa Cuata (25,07 km), przez co jego przewaga nad Evansem urosła do 7,2 sekundy, jednak na tym etapie walka o zwycięstwo z Ogierem była praktycznie niemożliwa, ponieważ tracił on wówczas 24,4 sekundy do aktualnego mistrza świata.

Jadący na czwartym miejscu Thierry Neuville nie szarżował swojego tempa, będąc wolniejszym od ścisłej czołówki, ponieważ w tym momencie tracił on do Evansa 54,8 sekundy, najprawdopodobniej oszczędzając opony na Power Stage. Na taką samą taktykę postawił jadący za nim Kris Meeke, który do Belga tracił 4,5 minuty, więc w jego przypadku jasnym było, że konserwatywne podejście i atak na punktowanym ostatnim oesie będzie najlepszą strategią.

Ostatecznie Ogier na Power Stage uzyskał najlepszy czas i przypieczętował drugie w tym sezonie zwycięstwo, zdobywając maksymalną liczbę punktów i potwierdzając, że zmiana zespołu na Citroën w żaden sposób nie wpłynęła na jego świetne tempo. Drugie miejsce zajął Tänak, który nie był w stanie zdobyć żadnych punktów na ostatnim odcinku, a na najniższym stopniu podium stanął Evans. Czwarta lokata przypadła Neuville’owi, a czołową piątkę zamknął Meeke.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli Ogier (5), Meeke (4), Neuville (3), Dani Sordo (2) oraz Esapekka Lappi (1).

W klasyfikacji WRC 2 po pewne zwycięstwo sięgnął faworyt lokalnej publiczności Benito Guerra jr., który jednocześnie zdobył sporo punktów za zajęcie szóstego miejsca w ogólnej klasyfikacji rajdu. Siódma pozycja w rajdzie przypadła Jari-Mattiemu Latvali, który do Power Stage przystąpił z uszkodzonym przodem w swojej Toyocie. Jak tłumaczył na mecie rajdu, na końcu przedostatniego oesu twardo uderzył w kamień, który spowodował nie tylko uszkodzenia aerodynamiczne, jak również negatywnie wpłynęło na chłodnicę. Załoga była w stanie do pewnego stopnia ją naprawić, aby nie dochodziło do wycieku, a ponadto wykorzystali wodę z rzeki, aby zapobiec przegrzewaniu się na Power Stage. Czołową dziesiątkę rajdu uzupełnili Marco Bulacia Wilkinson, Sordo oraz Ricardo Triviño.

Polska załoga Łukasz Pieniążek/Kamil Heller ukończyła rywalizację na 12. miejscu w ogólnej klasyfikacji rajdu, będąc jedynymi zawodnikami w kategorii WRC 2 Pro.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Korsyki, który zostanie rozegrany w dniach 28-31 marca.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT3:37:08,0
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 30,2
333

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 49,9
411

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:27,0
55

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6:06,2
641

Benito Guerra jr.
Jaime Zapata Ortega
Benito Guerra jr.+ 15:35,5
742

Marco Bulacia Wilkinson
Fabian Cretu
Marco Bulacia Wilkinson+ 18:51,5
810

Jari-Matti Latvala
Antti Linnaketo
Toyota Gazoo Racing WRT+ 18:55,9
96

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 22:44,1
1081

Ricardo Triviño
Marc Martí
Ricardo Triviño+ 26:21,7

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league